Bu sergide acılar tazelendi BALKAN GÜNDEMİ

Bu sergide acılar tazelendi

Bu sergide acılar tazelendi

Bulgaristan’dan bundan 30 yıl önce yapılan zorunlu gücü anmak için Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu ve bağlı derneklerin ortaklaşa düzenlediği “Göçün orta yeri HÜZÜN” isimli fotoğraf sergisi açıldı.

Açılışa Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, yönetim kurulu üyeleri, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

30 yıl önce yapılan zorunlu gücü anmak için Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu ve bağlı derneklerin ortaklaşa düzenlediği “Göçün orta yeri HÜZÜN” isimli fotoğraf sergisine Eskişehirliler büyük ilgi göstererek 1989 yılında göç halinde çekilen fotoğrafları yakından inceledi. O günleri tekrar yaşayan vatandaşlar gözyaşlarını tutamadılar.

Sergi açılışında konuşan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, “ Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu yönetim kurulu olarak katılım sağladığımız “Göçün orta yeri HÜZÜN” konulu fotoğraf sergisi Eskişehirli hemşerilerimiz tarafından büyük ilgi gördü. Bu ilgi bizlere de moral kaynağı oldu. Konfederasyon ve Federasyonlarımızın o günleri unutturmamak için çeşitli illerde bu sergileri açacağız ve konferanslar vereceğiz. 1989 yılında yaşanan zorunlu göçleri Allah bir daha yaşatmasın. Hüzünlü fotoğraflar sergilerimizi, yaşanan acıları ve Belene kamplarında yatan gazilerimizi anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Basından Medya Tanıtımından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Ulu’da, “Bu göç esnasında yaşananlar insanlık tarihi açısından utanç vesikasıdır. Bir daha Türk milletinin böyle bir göçü yaşamaması en büyük temennimiz. Burada akan gözyaşları yaşanan acının unutulmadığının en büyüm kanıtıdır. Dualarımız kaybettiklerimiz için. Allah’ım bir daha böylesine büyük acı yaşatmasın” dedi.

 CHP Milletvekili Utku Çakırözer ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’da, misafirlere  yaptıkları konuşmalar ile hüzünlü anlar yaşattılar. Eskişehir Göçmen Dernekleri Federesyonu Başkanı Recep Demir ise, “Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanımız Sabri Mutlu ve yönetim kurulun desteği ile federasyon olarak düzenlediğimiz fotoğraf sergimize ve diğer çalışmalarımızda her zaman yanımızda olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İlçe Belediye Başkanlarımıza,  Milletvekillerimize ve diğer kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.