Öğretmenler karşı çıkıyor BALKAN GÜNDEMİ

Öğretmenler karşı çıkıyor

Öğretmenler karşı çıkıyor

Öğretmenler, okula gitmeyen öğrencileri evlerini ziyaret etmeye karşı çıkıyor

Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın gelecek eğitim öğretim yılından itibaren öğretmenlerin, mazeretsiz olarak derse girmeyen çocukların ve öğrenci aillelerinin evlerini ziyaret etmelerine ilişkin önerisine karşı başlatılan imza kampanyasını yaklaşık 5000 kişi destekledi.

Dilekçeyi yazanlar, 28 000 öğretmenin üye olduğu “Güçlü Bir Eğitim Sistemi İçin Öğretmenler”, “Pedagoglar”, “Sınıf Öğretmenler” adlı facebook gruplarına üye olan öğretmenlerdir.

Öğretmenlerin dilekçesinde bir çocuğun okulu bırakma riski altında olup olmadığını belirlemek için bir kriter belirlenmediğine dikkat çekiliyor. Öğretmenlerin ifadesine göre herhangi bir nedenden ötürü bir derse girmemiş bir çocuğun evini ziyaret etmek kabul edilemez.

Öğretmenler, öğretmenin iş yerinin kesinlikle okul binası olduğunu söylüyor.

Onların ifadesine göre, her bir öğretmen okula gitmeyen öğrencilerin evini ziyaret etmeyi reddetme hakkına sahip. 

Öğretmenler, onların bu tür ziyaretlerde bulunmalarını zorunlu kılan okul müdürlerinin verdiği emirlere mahkemeye itiraz edildiği takdirde iptal edileceğini düşünüyor.

Dilekçede aynı okulda görevli öğretmenler arasında ek gerilime, kötü bir çalışma atmosferine, öğretmenler ve ebeveynler arasında daha derin bir güvensizliğe neden olacak koşullar yaratıldığı kaydedilmektedir.

Pedagoglar, bunun vatandaşların hayatını tamamen gözetleme ve müdahale girişimi olduğuna dikkat çekerek böyle bir şeye karşı olduklarını belirtiyorlar. Onlar, bu tür politikaları uygulamayı ve bu yeni sosyal deneyi yapmayı kesinlikle reddettiklerini söylüyor. 

Öğretmenler, ayrıca çocukların anaokuluna veya okula gitmesini sağamanın her ebeveynin görevi olduğunu vurguluyorlar.

Pedagoglar,”Ebeveynlerin sorumluluğunu bize devretme girişimini kabul etmiyoruz” diye belirtmektedirler.

Öğretmenler, bu değişiklikler yapılırsa bu ek işin ücretinin ne şekilde ödeneceğini soruyorlar. Sıradışı faaliyetlerin, çalışma saatleri ve ücret düzenlenmeden yapılmasının yasalara aykırı olduğunu kaydeden öğretmenler, bu tür ziyaretlerin onlara karşı fiziksel ve psikolojik tacize yol açabileceğini belirtmektedirler.

Onlar ayrıca düzenleyici çerçevede değişiklikler önerdiler. Bunlar arasında e-öğrenci not defteri oluşturulması, okul müdürlerinin öğretmenlerin öğrencilerin evlerini ziyaret etmelerini talep etmelerinin yasaklanması ve okullar için telefonlar ve arabalar satın alınması bulunuyor.

Öğretmenler, tekrar uygunsuz davranışlarda bulunan öğrencileri dersten çıkarma hakkının yanı sıra okul bütçesini etkilemeksizin okul öğretmen kurullarının ciddi ihlallerde bulunan öğrencileri okuldan uzaklaştırma kararı alma hakkının verilmesinde ısrar etmekte.

Kaynak:Kırcaali Haber