Vali Şeker Fabrikasını inceledi GÜNCEL

Vali Şeker Fabrikasını inceledi

Vali Şeker Fabrikasını inceledi

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 66ncı yaşını kutlayan Adapazarı Şeker Fabrikasının üretim tesislerini gezerek incelemelerde bulundu.

Fabrika girişinde Adapazarı Şeker Fabrikası Genel Müdürü Hasan Çapraz ve yetkililer tarafından karşılanan Vali Ahmet Hamdi Nayir, çok eski, çok önemli bir geçmişe sahip fabrikanın tarihçesi ve üretim süreciyle ilgili bilgiler de aldı.

12 Eylül 1952‘de temeli atılan ve 11 Ekim 1953 tarihinde işletmeye alınarak üretime başlayan fabrikanın 66. yıldönümünü kutladıklarını belirterek Vali Nayir’e bilgiler veren Genel Müdür Çapraz, Cumhuriyet döneminde kurulan şeker fabrikaları içerisinde beşinci fabrika olduklarını, Türkiye de A.Ş. statüsünde kurulan ilk şeker fabrikası ünvanları bulunduğunu, her nevi şeker ile şeker üretiminin ham maddesi olan pancar ve münavebe bitkilerini üretip yan ürünleri değerlendirdiklerini, yurt içinde ve yurt dışında her türlü ticari, sınai ve tarımsal işler yapmak gibi geniş bir faaliyet alanları olduğunu söyledi.

Müdür Çapraz, 1999 yılında deprem nedeniyle üretimine ara verilen fabrikanın 2004 yılında Özelleştirme İdaresine devredildiğini, 2005 yılında kamuya ait hisselerin Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) tarafından satın alındığını, 7 yıl atıl durumda kalan fabrikanın tadilat yapılarak yeniden üretime geçip Adapazarı çiftçisine şeker pancarı ektirme çalışmalarını başlattığını, şeker fabrikaları arasında en büyük arıtma tesisi olma özelliğini barındıran tesislerinin anaerobik ve aerobik yani oksijensiz ve oksijenli ortamda arıtma yaptığını, günlük 6 bin ton pancar işleme kapasitesine sahip fabrikanın 350’den fazla kişiye istihdam sağladığını ve bugüne kadar fabrika ile arıtmaya 38 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Genel Müdür Hasan Çapraz, Vali Ahmet Hamdi Nayir’e eşlik ettiği fabrika tesisleri gezisinde de şekerin üretim sürecini anlattı. Ülkemiz ve şehrimizin önde gelen sanayi kuruluşları arasında bulunan Adapazarı Şeker Fabrikasının özellikle çiftçilerimizle birlikte hareket ederek onlara da büyük katkı sağladığına değinen Vali Nayir, kendilerinin de ilimizdeki sanayi kuruluşlarının üretim faaliyetlerini yakından takip ettiklerini ve onlara her konuda destek olmaya devam edeceklerini belirtti.