4 bin 376 kişiye istihdam sağlandı GÜNCEL

4 bin 376 kişiye istihdam sağlandı

4 bin 376  kişiye istihdam sağlandı

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İŞKUR, pandemi sürecinde 6 bin 200 işyerinde kısa çalışma yapan 49 bin 680 işçiye ödeme yaptı.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Vekili Muhsin Çatmadım başkanlığında kurul üyesi daire müdürleri, işçi ve işveren sendikaları temsilcileri, öğretim üyeleri ve Engelliler Konfederasyonu temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Sakarya’nın ve İŞKUR’ un pandemi sürecindeki istihdam faaliyetlerinin değerlendirildiği toplantıda, İŞKUR’ un 2020 yılının ilk 6 ayında 9  bin 209 kişinin işe yerleştirilmesine aracılık ettiği, kurs ve program destekleriyle 4 bin 376 kişinin de iş ve meslek sahibi olduğu açıklandı.

Ayrıca, Vali Vekili Muhsin Çatmadım, toplantıda yaptığı değerlendirmede 2020 yılının ilk 6 ayında ve pandemi sürecinde çalışanlarımızın ve işverenlerimizin desteklenmesi, istihdamın Kısa Çalışma Ödeneği ile korunması için 6 bin 228 işyerinde çalışmakta olan 49 bin 680 işçimize 164 milyon 364 bin 86 lira ödenme yapıldığını belirtti. 

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Tekin Kaya, Kısa Çalışmaya başvuran bütün işverenlerimizin çalışanlarına ön ödeme yapılmak suretiyle zamanında gerçekleştirildiğini, salgının istihdama etkisinin azalmaya ve istihdam verilerinin de toparlanmaya başladığına dikkat çekti.  Vali Vekili Çatmadım, “Kısa Çalışma Ödeneği, Korona Virüs kaynaklı pandemi sürecinde üretim ve faaliyeti, azaltılan veya durdurulan işyerlerinde çalışanlarımızın ve işverenlerimizin desteklenmesini ile istihdamın korunmasını sağlanmıştır. Yapılan yasal düzenleme ve ödemelerle işverenler işçi çıkarmak zorunda kalmamıştır. Kısa çalışma uygulamasının amacı deneyimli çalışanların işten çıkarılmasının önüne geçilmek suretiyle istihdamın korunmasıdır” dedi.

Çatmadım, Kısa Çalışma Ödeneğine hak kazanamaması nedeniyle ücretsiz izine çıkarılan veya işsizlik ödeneğine hak kazanamayan 23 bin 171 işçiye de 34 milyon 700 bin 462 liranakdi ücret desteği ödemesi yapıldığını vurguladı. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 yılı 3. olağan toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.