87 bin fidan toprakla buluştu GÜNCEL

87 bin fidan toprakla buluştu

87 bin fidan toprakla buluştu

Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" programı kapsamında Sakarya’da il genelinde 87 bin fidan toprakla buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, ‘Bugün Fidan Yarın Nefes’ sloganı ile başlatılan ve bu yıl ilki gerçekleştirilen ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında ülkenin dört bir yanında 1 milyondan fazla fidan dikimi gerçekleştirilirken, Sakarya’ya da 87 bin fidan toprakla buluşturuldu. Fidan dikimi için ana tören ise Ferizli ilçesinde gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Ali İhsan Yavuz ve Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Salih Üstündağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, vali yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, daire müdürleri, STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Cumhurbaşkanı himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen törenlerle, ülkede aynı anda 11 milyon fidanın toprakla buluşmasının hem geleceğimize nefes olacağını hem de erozyon gibi doğal afetlerle mücadele anlamında ülkemize büyük kazanç sağlayacağını, Sakarya’da 36 ayrı yerde fidan dikim töreni yapıldığını ifade etti.

Yeni bir Sakarya için ve geleceğe umutla bakabilmek adına gerçekleştirilen fidan dikme töreninde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, ülke genelinde 11 milyon fidanın, İlimizde de 87 bin fidanın toprakla buluşacağı bugünün gerçek bir bayram havasında geçtiğine dikkat çekti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz da fidanları toprakla buluşturarak yarınlara nefes olacaklarını kaydetti.Yavuz, emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Bugünü 'Milli Ağaçlandırma Günü' ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımıza saygılarımızı arz ediyoruz." dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Zenginliğimizin bir parçası olan yeşilliğimiz, fidanlarımız, ağaçlarımız, ormanlarımız, aynı zamanda tarihimizin bir parçası, kültürümüzün bir parçası, inancımızın bir parçasıdır. Yüzde 43’ü orman, yüzde 43’ten daha fazlası da yeşil olan Sakarya’mız özeline bakarsak, elbette ki bunun kıymetini bilmemiz, korumamız, geliştirmemiz gerekmektedir. Bizim zenginliğimiz, övündüğümüz hususlardan birisi de yeşilimiz ve ormanlarımızdır Bu hususta verilen her emek, her gaye, her faaliyet bizim için kıymetli olduğu gibi, bugün burada gerçekleştirilen tören de onun bir parçası şeklindedir” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, kurum ve kuruluş temsilcisi ile çok sayıda öğrenci, saat 11.11'de hep birlikte Ferizli’deki ağaçlandırma alanına toplam 6 bin 127 fidanı dikimi gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra da ilimizdeki 36 ayrı yerde toplamda 87 bin fidan ağaç olmak üzere toprağa dikildi. Törene katılanlara sandviç ve meyve suyu ikramında da bulunuldu.