Adalı Kadınlar dördüncü kez buluştu FİSKOS

Adalı Kadınlar dördüncü kez buluştu

Adalı Kadınlar dördüncü kez buluştu

Adapazarın siyasi, sanat, akamdemik, kültürel ve sosyal yaşamında önemli yerlere gelmiş bilininen isimlerinden oluşan Adalı Kadınlar, 4’üncü buluşmada bir araya geldi. Yapılan buluşmada, yapılacak çalışmalar , afet ve kadın ele alındı.

Sakaryalı akademisyen , sanatçı , eğitimci ,STK temsilcisi ve gönüllüsü kadınları bir araya getiren  “Adalı Kadınlar Buluşması 2023 “ eşsiz bir törene sahne oldu .

Üç yıldır , her 8 Mart haftasında , şehrin önde gelen  kanaat önderi kadınlarını buluşturan etkinliğin  bu yılki  buluşmasında ana tema olarak deprem felaketi ve kadın konuşuldu .  Sakarya’daki dernek ve vakıfların  temsilcisi ve üyelerinden, siyasetçilere , akademisyenlerden öğrencilere , mezunlara kadar her meslek ve görüşten kadını buluşturan etkinliğe bu yıl Sakarya Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği ( SASÇED) ev sahipliği yaptı .

SASÇED Başkanı Mahmure Çolak ve yönetim kurulu,  davetlileri    tek tek karşılarken etkinlik için dernek binasını tahsis eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şubesi Başkanı Erol Demir , Mustafa Çolak ve üyeler de etkinlikte hazır bulundu .  Sivil insiyatif  ve kadın dayanışmasının gücünü gösteren etkinlik akademisyen - yazar Zuhal Erol ‘un ve Mahmure Çolak ‘ın hoş geldiniz konuşmasıyla başladı .

Dört yıl önce başlayan Adalı Kadınlar Buluşması hikayesi ve amacından bahseden Erol , “kadın -erkek ayrımının olmadığı , insan onuruna yakışır bir dünyada bilimin , eğitimin, sanatın ışığında hep birlikte özgürce yaşadığımız güzel günler hayalini bu şehirde gerçekleştirelim “dedi. Sözlerine “Ayrım yapmadan , ötekileştirmeden, sorunların üstünü örtmeden ama çözüm de sunarak , siyaset üstü bir oluşumla  Adalı Kadınlar Türkiye ‘ye örnek olacak  “ diyerek devam eden Zuhal Erol , katılımcıları Adapazarı’nda örnek projelere imza atmaya  davet etti.

Ardından söz alan Sakarya Harp Malulu  Gaziler,  Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Mustafa Çolak da yaptığı konuşmada, “Şehitlerin bu ülke için hayatını,  gazilerin ise uzvunu verdiğ ve ülkemiz için yapabileceğimiz en büyük fedakarlığı yaptı” dedi. Şimdi hep birlikte ülkemiz için çalışmak zamanı diyerek kadınlar gününü de kutlayan Çolak , gençleri dernekte görmekten duyacağı memnuniyeti de dile getirdi .

Buluşmada  deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız anıldı ve  AFAD destek gönüllüsü Sema Uysal ve Yeşim Mete ‘ye günün anısına hediyeleri takdim edildi . Depremi duyar duymaz Hatay’a giden  kahraman iki kadın Sema Uysal ve Yeşim Mete hem bölgede yaşadıklarını , gördüklerini anlattılar hem de katılımcıları her an kapımızda olan deprem konusunda uyardılar . Enkazdan 26 vatandaşın canlı , 11 vatandaşın da cansız bedenini çıkaran kahraman kadınlar , o anlarda yaşadıklarını anlatırken salondaki  davetliler de göz yaşlarını tutamadı . Uysal ve Mete en kısa sürede bölgeye tekrar gideceklerini ifade ederken herkesin arama kurtarma eğimi alması gerektiğini vurguladılar .

Salonda bir başka kadın hikayesi de Damla Hemşire’den geldi . Çok nadir görülen bir hastalıkla mücadele eden Damla Badur  ve aynı zamanda meslektaşı da olan eşi Serhat Badur günün anısına sahneye davet edildi ve hediyeleri verildi . VHL savaşçısı Damla Hemşireye SASÇED Başkan Yardımcısı Kerim Çatalbaş  kendi yaptığı tablosunu hediye etti . Yerel ve ulusal basında yer alan valilik onaylı yardım kampanyasına destek isteyen Mahmure Çolak , hayatını insan hayatına adayan Damla hemşire için herkesi dayanışmaya davet etti .

Sahnedeki konuşmalarıyla kadın dayanışmasına dikkat çeken , Türk Kadın Akademisyenler Derneği ( TÜRKKAB) Sakarya Temsilcisi Dr. Öğr. Gör. Şule Ertürk Anık,  Cumhuriyet Halk Partisi   Sakarya Kadın Kolları Başkanı  Azize Çeroğlu , Toplumsal Dayanışma ve Kadın Girişim Derneği Başkanı Hülya Lüleci , Adapazarlılar Grubu yöneticisi Gönül Keskin , Zambak Kadın Derneği ( Bosna ) temsilcisi Dr. Öğretim üyesi Lejla Silsivic Öner , DEVA PARTİSİ Kadın Çalışmaları  Başkanı Avukat Hayrünnisa Gökçe Dursun ,  DEVA Partisi Adapazarı İlçesi Kadın  Çalıştayı Başkanı Tülay Kaysi Sinan, Vatan ve Hürriyet Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Karahan , Sakarya Musiki Derneği   üyesi Necati Özturaç ve eşinin konuşmaları alkış aldı .

Davete katılan , Sakarya Güzel Sanatlar Derneği üyeleri  ressam Zehra Çalışal , gazeteci Saadet Tezkorkut, ressam Gülay Öktem İnce ,Prof. Dr. Sima Nart  , duayen gazeteci Nedret  Saran ve annesi Yıldız Saran , yazar Zuhal Doğan ve çeşitli üniversitelerde lisans ve lisans üstü eğitim gören gençler hem bu buluşmada tanıştılar hem de ortak proje geliştirme sözü verdiler . Programda söz alan Adapazarlıların  “ Yıldız Annesi “ Yıldız Saran da 99 depreminde şehir olarak yaşadığımız acılardan bahsederken salondakileri o günlere götürdü ve gözyaşlarını tutamadı . “Bu ise bizden kat kat büyük bir felaket keşke orada olsam ama gidemesem de kalbim orada “ diyerek duygu dolu anlar yaşattı .

Buluşmanın finalinde Adalı Kadınlar öğrencilere kendi elleriyle yaptıkları yemekleri ikram ettiler . Bir Balkan geleneği olan ve baharı müjdeleyen rengarenk marteniçkaları bileklerine takan kadınlar  Ramazanda “ askıda iftar “ ile en az 200 öğrenciye iftar vermek üzere sözleştiler . Adalı Kadınlar, şehrimizde misafir edilen depremzede kadınlarla etkin iletişim kurma ve onlar için örnek bir proje geliştirme kararı da aldı .

Başkan Mahmure Çolak davetlilere katılımları için teşekkür ederken , dernek olarak şehirdeki tüm derneklerle dayanışma ve ortak çalışmaya hazır olduklarını söyleyerek özellikle üniversite öğrencilerinin ihtiyaçları konusunda hassas olduklarını sözlerine ekledi . Adalı Kadınlar,  ilk kültür sanat etkinliğini müze bahçesine taşınan Sait Faik heykelinin yanında yapmak için de çalışmalara başladı.  Buluşma hatıra fotoğraflarıyla son buldu .