Bahar Sendromu Nedir? YAŞAM

Bahar Sendromu Nedir?

Bahar Sendromu Nedir?

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim Fakültesi RehberlikvePsikolojik Danışmanlık Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Eyüp Çelik, havaların ısınmasıyla birlikte görülmeye başlayan bahar sendromu hakkında bilgiler verdi.

Her mevsim geçişinde bu tür sendromların yaşanabileceğini belirtenDoç. Dr. Çelik, “Bahar sendromu; hava ve çevre değişiminden kaynaklanan,özellikle ilkbaharile sonbaharınbaşlangıcındayaşanan ve bu ayların ilk iki haftası kendini çok daha fazla hissettirenbir ruh hali değişimidir. Bu sendrom insanlarda yorgunluk, halsizlik, çalışmaya karşı motivasyonsuzluk ve üzüntü gibi bazı psikolojik belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur. İnsanın ruh sağlığı psikolojik ve çevresel etkenlerden bağımsız olarak düşünülemez. Dolayısıyla içinde bulunulaniklimsel ve çevresel değişimler ruh halini etkileyebilir” şeklinde konuştu.

Bahar sendromuiçin ne yapılmalı?

Bu dönemi sağlıklı geçirebilmek için alternatif çözümlerden bahseden Doç. Dr. Çelik, “İmkânı olan kişilere sıcak bölgelere giderek birkaç gün tatil yapmalarını öneririz. Çünkü havadaki nem değişiklikleri insanın biyolojik ve hormonal sistemini de etkilemektedir. İmkânı olmayanların ise kendilerini mutlu ve iyi hissedecek aktivitelerde bulunması olumlu bir yaklaşım olacaktır. Bahar sendromu yaşayan insanlar daha çok yalnız kalmayı tercih ederler. Fakat diğer insanlarla iletişim halinde olmak bu tür durumlarda fayda sağlar. Ayrıcafiziksel,sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmak insanlara kendilerini mutlu hissettirir” dedi.