Balkan Türkleri zorunlu göçü unutmuyor GÜNCEL

Balkan Türkleri zorunlu göçü unutmuyor

Balkan Türkleri zorunlu göçü unutmuyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) işbirliğinde Kocaeli’nde "1989 Bulgaristan Zorunlu Göçü'nün 30. Yılı Anma Programı" düzenlendi.

Programda Bulgaristan'ın 1984-1989 yıllarında Türklere uyguladığı asimilasyon politikalarına dikkat çekildi.  Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, aslen Batı Trakyalı olduğunu, Balkanlar'ın son yıllarda, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasetçilerin sık sık ziyaret ettiği bir yer haline geldiğini kaydetti. Balkan coğrafyasına yakın ilgi gösterildiğini vurgulayan Başkan Eren, Balkan Türklüğünün çileli olduğunu, ancak Balkan insanın çektiği çileleri devamlı anlatan ve dert yanan bir yapıda olmadığını bildirdi.

Zorunlu göçle ilgili bilgiler paylaşan Eren, "Balkanlar, Müslüman Türklerin mührünü bastığı en önemli coğrafyalardan bir tanesidir ve hala o mühür, başta Osmanlı eserleriyle olmak üzere Balkanlar'ın dört bir tarafında varlığını koruyor. Bugün Balkan coğrafyasından Müslüman Türk kimliğini silmek mümkün değildir. Balkan insanı çilelidir, dertlidir ve Balkan insanı göç insanıdır aynı zamanda." ifadelerini kullandı.

Programa yaşanan göç sürecinde komünist rejim askerlerince henüz 18 aylıkken annesinin kucağında şehit edilen Türkan bebeğin annesi ve abisi de konuk olarak katıldı. AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ruşen Özcan ile çok sayıda davetli de programda yer aldı.

Sakarya’dan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Ulu’da programa katılarak değerlendirmede bulundu. Ulu, “Bulgaristan’dan zorunlu göç ettirilenler ve o günleri, çekilen acıları unutturmamak ve yeni nesillere de aktarmak için bir araya geldik. Ayrıca istişare yapma imkanı da bulduk. Bizde Sakarya ilimizdeki Balkan göçmenlerini yoğunlukta olduklarını ve önümüzdeki günlerde  30.yıl etkinliklerinin ilimizde olmasını teklif ettik. Bursa’da yapılacak olan 30.yıl anma programında sayın başkanımızı ile teklifimizi netleştireceğiz” dedi.