Başımıza icat çıkardılar! YAŞAM

Başımıza icat çıkardılar!

Başımıza icat çıkardılar!

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Sakarya Gençlik Merkezi hafta sonunda önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK  ile Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) ortak protokol sonucu Cumhurbaşkanlığımızın 100 günlük eylem planı ile kurulan Deneyap Teknoloji Atölyelerinin 5.eğitim aşaması olan 12 hafta süren İleri Robotik Eğitimi Proje şenliği ile sona erdi.

 

Sakarya Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen Proje şenliğinde ortaokul ve Lise kategorisinde toplamda 40 takım yarışken aileler de bu heyecana ortak oldular.

 

Ortaokul kategorisinde iki eksenli yürüyen robotlar 5 dakika içinde en uzun mesafeyi kat etmeyi hedeflerken Lise kategorisinde Robot kollu top toplayıcı arabalar en kısa sürede 10 adet topu depo alanına biriktirmeye çalıştı.

 

Ortaokul kategorisinde Robo Ninja takımı birinci olurken Lise kategorisinde Top Toplayıcılar takımı hedefe ulaşmayı başardı.

 

Türkiye de Faz 1 olarak 12 ilde eğitime başlanan ve bunlar içerisinde olan Sakarya Gençlik Merkezi Deneyap Teknoloji Atölyesi eğitimin beşinci aşaması olan İleri Robotik Eğitimi tamamlanarak dönem sonu proje şenliği ile taçlandırıldı.

 

Sakarya Gençlik Merkezi Müdürü; Proje ortaklarımız ile birlikte amacımız, gerek bilimsel araştırma, gerek ülkemiz menfaatlerine yaraşır savunma ve teknolojik yenilikleri ülkemize kazandıracak yeni beyinler kazandırmak olup bir genci bu uğurda odaklanıp kazandıracak olmamız amacımıza ulaşacağımız inancına sahibiz, dedi.

Yaz tatiline giren Deneyap mucitleri 20 Ağustosta Malzeme Bilmi ve Nano Teknoloji modülü ile tekrar Deneyap atölyelerinde çalışmalarına devam edecek.