Bulgaristan Türkleri anılacak GÜNCEL

Bulgaristan Türkleri anılacak

Bulgaristan  Türkleri anılacak

Bulgaristan Türkleri'nin 1989 yılında Zorunlu olarak Göçü Anma programı 30 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’te Serdivan Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Basın Yayın Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Ulu, “1989 yılında çeşitli tarihlerde Bulgaristan’dan  zorunlu olarak evlerindeki eşyalarını  bile alamadan aileleri, akrabaları ile  görüşemeden zor şartlar altında  sınır kapılarına gönderilmeleri Bulgaristan’da ve ülkemizde büyük üzüntü yaratmıştır. Daha sonrada Türkiye’ye gelenlerden bir kısmı geriye dönmüş kalanlar ise de Türkiye Cumhuriyeti  devletin verdiği imkanlar ile yaşamlarına  devam etmişlerdir.”

Ulu,“Diğer illerimizde olduğu gibi Sakarya’mızda da ilk defa bir Bulgaristan’dan zorunlu göçün 30. yılı anma programını düzenleyeceğiz.   Konferansımıza  Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanımız Sabri Mutlu ile Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Kader  Özlem, Bulgaristan’da yaşayan Seydali Akgün ve STK temsilcisi  Zürfettin Hacıoğlu konuşmacı olarak katılıp katılacak.  3O Kasım cumartesi günü 14.00’te yapacağımız konferansa tüm sosyal kültürel derneklerimiz ve ilgi duyan vatandaşlarımızda bekliyoruz” dedi.