Cenaze ve düğünlere kısıtlama GÜNCEL

Cenaze ve düğünlere kısıtlama

Cenaze ve düğünlere kısıtlama

Sakarya'da artan vakalar nedeniyle cenaze ve düğünlere kısıtlama getirildi.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığın toplanan İl Hıfzıssıha Kurulu artan vakalar nedeniyle alınan yeni kararları duyurdu .

Duyuruya göre Sakarya'da birinci derece yakın harici cenazeye katılımlar yasaklandı. Ayrıca nikah ve düğünlere katılım 30 kişiyle sınırlandırılırken, 1 Mart tarihinden itibaren düğün, nişan, nikah, kız isteme gibi etkinliklerin 15 gün süreyle yapılmamasına karar verildi.

Sakarya Valiliği'nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

* 01.12.2020/107 sayılı İl Hıfzıssıhha kurul kararı ile alınan 4. Maddenin “Cenaze namazlarının vefat edenlerin 1. derece yakınlarının katılımı ile kılınması, Nikahlar ve nikah merasimi şeklindeki düğünlerin de gelin ve damadın yakınları dahil en fazla 30 kişi ile düzenlenmesi” şeklinde değiştirilmesine,

*  İlimiz genelinde düğün, nişan, nikah, kız isteme vb. etkinliklerin 01.03.2021 tarihinden itibaren 15 (on beş) gün süre ile yapılmamasına karar verildi.

Yukarıdaki kararlar ile ilgili uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına;

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.