Cumhurbaşkanı Radev konuştu BALKAN GÜNDEMİ

Cumhurbaşkanı Radev konuştu

Cumhurbaşkanı Radev konuştu

Cumhurbaşkanı Radev: Bir an önce siyasi krize çözüm bulacak bir Meclise ihtiyacımız var

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Plovdiv (Filibe) şehrini ziyareti sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “Bulgaristan daha fazla bekleyemez. Yasama faaliyetlerini sürdürmek ve net politikalar, hedefler ve öncelikler etrafında bir uzlaşma sağlayarak çoğunluk oluşturarak, sürdürülebilir ve işleyen bir olağan hükümet kurarak siyasi krize sürdürülebilir bir çözüm sağlamak için işleyen bir parlamentoya acilen ihtiyacımız var” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı, siyasi partilere tek bir gün bile kaybetmemeleri çağrısında bulunarak, şimdiden olağan bir kabine kurmak için sürdürülebilir bir formül arayışı içerisinde bir diyalog yürüttüklerine dair beklentilerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Radev, bir soruya yanıt olarak, önceki parlamento seçimlerinden sonra seçim öncesi sert söylemleri bir kenara bırakarak, siyasi güçlere anlaşmaya varmak üzere müzakere yürütmeleri için çok zaman verdiğini hatırlattı. Bunun yerine siyasi partilerin, Cumhurbaşkanı’nın geçici bir hükümetle ülkeyi yönetmek istediğini ve bu nedenle prosedürü uzattığını iddia ettiklerini söyledi.

Radev, “Halk Meclisi’ndeki partilerin birinci görevi, devlet bütçesini ve Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı (NPVU) kapsamındaki yasaları kabul ederek acil çözüm bekleyen mali sorunlara yanıt vermektir” diye belirtti. Cumhurbaşkanının ifadesine göre, siyasi güçler, seçim kampanyaları sırasında vergi değişikliğine karşı olduklarını, harcamaların artırılması ve aynı zamanda bütçe açığının yüzde 3'lük seviyesinin korunmasından yana olduklarını beyan ettikten sonra son derece karmaşık bir denklemi çözmekle karşı karşıya bulunuyorlar. Radev, partilerin daha önceki bütçe tekliflerinden ders çıkardıklarını ve onu bir daha seçim kampanyasının rehinesi haline getirmeyeceklerini umduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı, “Bu, Bulgaristan vatandaşlarına, onların esenliğine ve aynı zamanda ülkemizin geleceğine yönelik çok ciddi bir taahhüttür” dedi.

Radev, “Parlamento ve bir sonraki hükümet, daha derin bir Avrupa entegrasyonu için geçici kabine tarafından sağlanan tüm fırsatlardan yararlansınlar” diye çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı’nın ifadesine göre, geçici hükümet bunun için belirli bir tarih aldıktan sonra, bu yıl Bulgaristan'ın Schengen'e katılıp katılamayacağı parlamentodaki partilere bağlı olacak. Radev, “Bulgaristan'ın Avro Bölgesi'ne katılmaya hazır olup olmayacağı ve ne zaman hazır olacağı siyasi partilere bağlıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Umarım, güvenlik sorunları göz önüne alındığında siyasi partiler sonunda Bulgaristan ordusunun modernizasyonu ile ilgili boş konuşmayı bir kenara bırakırlar, ordu mensuplarını, onların motivasyonlarını ve eğitimlerini düşünerek yeniden silahlanmaya çok ayık ve kapsamlı bir bakış açısından bakarlar” diye belirtti.

Radev, yeni seçilen Halk Meclisi’ni ilk toplantıya ne zaman çağıracağına ilişkin bir soruya yanıt olarak, yasal olarak belirlenmiş prosedür sona erdiğinde ve Merkez Seçim Komisyonu (MSK) seçilen milletvekillerin isimlerini açıkladığında parlamentonun toplanmasına ilişkin kararnameyi çıkaracağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı, seçim sürecinin sürdürülebilirliğini, dürüstlüğünü, hem oyların hem de vatandaşların güvenliğini sağlayan MSK, seçimle ilgili idari kurumları, İçişleri Bakanlığı’nı ve istihbarat servisleri gibi seçimlerin gerçekleştirilmesinden sorumlu kurumları tebrik etti.

Kaynak: Kırcaali Haber