'Edirne Balkanların Başkentidir' GÜNCEL

'Edirne Balkanların Başkentidir'

'Edirne Balkanların Başkentidir'

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu, balkan ülkelerindeki sivil toplum ve sosyal kültürel derneklerinin bir araya gelmesi, ortak projelerin yapılması için Edirne Şubesi’nde toplandılar.

Toplantıda alınan kararları değerlendiren yönetim tüm derneklerin Edirne’de toplanarak ortak projeler yapabileceğini açıkladı. Sakarya’daki kültür derneklerinin de bu karar kapsamında projeler üretebileceğini açıklayan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Basın Yayın Tanıtımından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Ulu, “Edirne Valimiz Ekrem Canalp’ın bu projenin gerçekleşmesi için, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ek binasını tahsis etmiş ve iç teşrifatını son teknolojiyle donatmıştır. Bu gelişme Türkiye, Marmara ve Sakarya’mızda büyük sevinç karşılanmıştır. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Yapılan toplantı sonrasında Edirne Valisi Ekrem Canalp, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, Balkan Ülkelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zürfettin Hacıoğlu, Basın Yayın Tanıtımından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Erol Ulu, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu  Başkanı Erhan Pekkan’ı makamında kabul etti. Kabulde konuşan Vali Canalp balkanların aynı zamanda Türkiye demek olduğunu belirterek, "Edirne Balkanların başkentidir. Birbirine kenetlenmiş olan bu yapının Edirne'deki parçasını da faaliyete geçirmiş olacağız" dedi

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu’ da, Vali Canalp’a teşekkür ederek Edirne Şubesi’nin, Anadolu ve Balkanlardaki gençleri ve ayrıca tüm STK'ları kaynaştıracağını ifade etti. Mutlu, "Sayın Valimiz bu ruha uygun olarak burasını bize tahsis etti. Kendilerine çok teşekkür ederiz" dedi. Edirne Federasyon Başkanı Pekkan ise, binanın açılışı için hazırlıklara başladıklarını, Vali Canalp’ın uygun gördüğü bir tarihte yapılacağını belirterek ilgisi içi teşekkür etti. Konfederasyon yönetimi daha sonra tahsis edilen binayı gezerek Trakya bölgesinde dernek başkan ve yöneticileri ile ilk toplantısını yaptı.