Ferizli taş ocağına karşı GÜNCEL

Ferizli taş ocağına karşı

Ferizli taş ocağına karşı

Ferizli Karadiken Mahallesi Çalıbayırı Mevkii’nde bulunan taş ocağının kapasite artırımına gidecek olmasına tepki sürüyor.

Ferizli’de bir süredir tepkilere neden olan taş ocağının kapasitesi artımına tepkiler bitmiyor.Geçtiğimiz yıl söz konusu taş ocağının kapasitesinin artırılması için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) süreci başlatılmıştı. ÇED süreci kapsamında bugün halk bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Botanik Park’ta düzenlenen halk katılım toplantısına Sakarya AFAD, Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, SASKİ, Ferizli Muhtarlar Derneği Başkanı Haluk Onay İstiklal Mahallesi Muhtarı Muzaffer Çakır, Devlet Mahallesi Muhtarı Selahattin Gündoğdu, mahalle sakinleri ve ilgili taş ocağı (Ferizli Madencilik) Firması yetkilileri katıldı.

Mevcut taş ocağının yeni kırımlar yapabilmesi için dinamit kapasitenin artırılmasının istendiği toplantıda vatandaş tepkisini dile getirdi. Dinamit patlamaları ve çevreye yayılan taş parçaları sebebiyle çevredeki tarım alanlarını kullanan ve deprem konutlarında yaşayan vatandaşlar panik halinde yaşadığını belirten vatandaşlar kapasite artırılmasını istemediler.

Ferizli Madencilik Firması yetkilisi yaptığı sunumda, bakanlığa sunulacak olan projeye son şeklini verdiklerini, projenin kırma ve eleme kapasitesi olduğunu belirterek detayları anlattı ve kendisine yönetilen soruları cevaplandırdı.

İstiklal Mahallesi Muhtarı Muzaffer Çakır’da yaptığı konuşmasında, bölgede çalışan işletmenin ruhsat sahiplerinin önemli olmadığını, vatandaşlardan taş ocağı ile ilgili her gün şikayet aldıklarını, patlatılan dinamitler nedeniyle sürekli deprem korkusu yaşandığını, patlamayla birlikte tarım arazileri ve evlerin hasar gördüğünü söyledi.

Muhtar Çakır, “Vatandaşımız her korku yaşadığında bizleri arıyor. Bizler taş ocağına ve her gün atılacak yeni dinamitlere karşıyız, istemiyoruz. Bu konuda bu toplantıya vatandaşlarımızı pandemiden dolayı da temsilen iki muhtar ve 5 kişilik temsilen vatandaşlarımızı davet ettik. Konuyu yakından takip etmekle birlikte tüm mahalle sakinlerimizin katılımıyla imza toplayacağız” dedi.

Ferizli Devlet Mahallesi Muhtarı Selahattin Gündoğdu’da, aynı şikayetleri aldıklarını belirterek taş ocağının dinamitleri yoğun bir şekilde patlatılmasına kesinlikle karşı olduklarını söyledi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ise halkın isteklerini ve görüşleri aldıklarını söyleyerek bakanlığa bildireceklerini söyledi. Konuşmalar sonrasında toplantı herhangi bir gerginlik yaşanmadan sona erdi.

SASKİ’ye ait içme suyu depoları bulunan taş ocağına yaklaşık 150 metre mesafe Ferizli Devlet Hastanesi ve göçmen konutları bulunuyor.