Güvercin Festivaline davet FİSKOS

Güvercin Festivaline davet

Güvercin Festivaline davet

Güvercin severler geleneksel hale gelen TKGD 3. Tepeli Kostüm Güvercinleri Festivali'nde bir araya gelecek.

Düzenleyecekleri Festivale yönelik yazılı bir basın açıklaması yapan Tepeli Kostüm Güvercinleri Derneği Başkanı Metin Yılmazer; " Dernek olarak artık geleneksel hale getirdiğimiz 'Tepeli Kostüm Güvercinleri Festivalimizin bu yıl 3'sünü gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Festivalimiz, 27 Kasım Pazar Günü, Ozanlar Mahallesi, Karakamış Caddesi üzerinde bulunan, Can Düğün Salonunda gerçekleşecek. Tüm Sakaryalıları festivalimize bekliyoruz" dedi.

Yılmazer; "Güvercin sevdalısı dostlarımızla ortak olan hobimiz; farklı illerde, farklı bölgelerde hatta farklı ülkelerde yaşayan insanları, farklı siyasi görüşe ve dünya görüşüne sahip olan insanları, farklı dilleri konuşan farklı dinlere mensup insanları bir araya getirebilme özelliğine sahip. Bu açıdan bakıldığında güvercinin barışın simgesi olması çok anlamlı. Düzenlediğimiz festivaller ile birlikte, insanlar arasında birleştirici ve bütünleştirici özelliğe sahip olan hobimizi geliştirmek, yaşatmak ve yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Yılmazer, “Farklı farklı ırkları besleyen güvercin severlerin katılacağı festivalimiz kapsamında, sadece künyeli, öntepe, çift tepe ve arka tepe diye tabir edilen, tepeli kostüm güvercinlerinin 19 ayrı kategoride, kendi ırklarının taşıdıkları özelliklere göre puanlanacağı bir yarışma olacak. Her kategoride 1, 2 ve 3. seçilen güvercinlere kupa ve sürpriz hediyeler verilecek. Ayrıca Tepeli Kostüm Güvercinlerinin, ‘Masa Salımı’ diye adlandırdığımız sergileri olacak. Bu sergide, geçtiğimiz günlerde, Türkiye’de gelmiş geçmiş en yüksek fiyata 1 milyon TL’ye alıcı bulmuş olan, Kocaeli Körfez’den bir arkadaşımızın sahiplendirdiği, Eskişehir’den bir arkadaşımızın sahiplendiği güvercinde sergilenecek " dedi.

Dernek üye sayısının her geçen yıl arttığına dikkat çeken Yılmazer, "Derneğimizin oluşturduğu künyeleme sisteminin, 51 farklı ilden ve Almanya’dan 919 üyesi bulunmaktadır. Çok sayıda güvercinin yarışacağını, en az 1500 kadar da güvercinin sergileneceğini tahmin ettiğimiz festivalimizde, puanlamaları Türkiye’nin farklı illerinden gelen 12 kişilik hakem heyeti yapacak. Son 4 aydır yaptığımız. Yaptığımız tüm çalışmalar, Tepeli Kostüm Güvercinleri Derneği (TKGD) isimli Facebook grubumuzdan da takip edilebilir" dedi.