KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANDIRILMALI GÜNCEL

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANDIRILMALI

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANDIRILMALI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, Düzce Depremiyle ilgili açıklamada bulundu.

Öncelikle geçtiğimiz gece gerçekleşen depremin bizlere yaşattığı korkuyu en derinden hissettik. Depremde can kaybı yaşanmaması tek tesellimiz oldu. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Bizler MÜSİAD olarak şehrimizin ve ülkemizin en büyük sorunu olan depremlerin çözüm yollarını arama ve uygulamaya geçirilebilmesi adına belediyelerimize veya devletimize raporlarımızı sunmak için çalışmalarımı sürdürüyoruz. Şehrimizde ve ülkemizde depreme dayanıksız birçok bina var ve onların en kısa zaman içinde kentsel dönüşüme alınması gerekiyor. İlimizde Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz aracılığıyla ciddi çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Ancak şu bir gerçek ki, deprem konusunda kolektif bilinç kurumsal çabalar kadar önemlidir.

-Bunu nasıl yapabiliriz?

Kentsel Dönüşüm konusunun gerekli alanlarda hızlandırılmasını sağlamak önemlidir. Ve bu doğrultuda vatandaşlarımızın evlerini, ofislerini kentsel dönüşüm konusunda mağdur olmaması konusunda gerekli imkanların sağlanması da hızlı kentsel dönüşüm için öncelik arz etmektedir. Bu konuda Sakarya olarak hep birlikte çalışmalıyız.

Biz, MÜSAİD Sakarya Şubesi olarak; mimarlık, inşaat, deprem ve kentsel dönüşüm alanlarında uzman bir heyet oluşturarak, bizleri nihai sonuca ve en doğru kararlara ulaşmak için çalışıyoruz. Umarım başta şehrimiz olmak üzere ülkemiz için hızlı ve verimli adımlar atılmasını sağlarız.

Sözlerine şu şekilde devam eden Tiryaki, “MÜSİAD her zaman olduğu gibi öncü olmanın ve halkın sorunlarıyla ilgilenmenin bir yolunu arıyor. İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulumuz şehrimizin en büyük sıkıntılarından biri olan deprem riskini azaltmanın, mümkünse sıfıra indirmenin yollarını arayacak. Çözüm önerilerimizi MÜSİAD Genel Merkez ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ilgili makamlara iletmeye çalışacağız. Gelecek nesillere daha güvenli bir Sakarya ve deprem korkusu olmadan yaşama hissi vermek istiyoruz. Bu doğrultuda kurumsal sorumluluk çerçevesinde elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Gerekli önlemleri alırsak deprem öldürmez, bunu biliyoruz.” dedi.