Küçük Çavuşoğlu ile buluştu BALKAN GÜNDEMİ

Küçük Çavuşoğlu ile buluştu

Küçük Çavuşoğlu ile buluştu

Avrupalı ​​liberallerinin lideri İlhan Küçük, iki günlük Türkiye ziyareti kapsamında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

İkili, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Türkiye'deki yıkıcı depreme ortak tepkisini, mart ayında yapılacak Bağış Konferansı’nı ve devam eden dayanışmayı tartıştı.

Küçük, “Avrupa, donörler konferansıyla birlikte Türkiye ve Suriye'ye acil destek olacak deprem mağdurlarına yardım etmek için özel bir fon oluşturmalıdır. Böyle zor zamanlarda birlik her şeydir! Avrupa'nın son yıllarda karşılaştığı zorluklar ve gösterdiğimiz birlik yalnızca bir şeyi gösterdi-Avrupa dayanışma içinde olabilir ve bu zor zamanda AB, AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla kararlı eylemlerle yanıt veriyor. Bu boyuttaki afetler insanlığımızın sınavıdır. Bu bağlamda afet bölgelerine müdahale eden ilk AB ülkesi olan Bulgaristan'ın zamanında yaptığı yardımlardan da bahsetmek isterim” diye kaydetti.

Avrupalı ​​liberallerinin lideri, donörler konferansının yıkıcı depremlerin sonuçlarıyla başa çıkmak için uluslararası toplumu harekete geçirmeye yardımcı olacağına olan güvenini dile getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin hem ulusal hem de Avrupa düzeyindeki desteği için teşekkür etti. Türkiye Dışişleri Bakanı’nın ifadesine göre, AB ile Türkiye arasındaki iş birliği güvenlik ve savunma, enerji, ekonomi ve göç olmak üzere dört ana yönde devam etmelidir.

İlhan Küçük, daha önce başkent Ankara'da büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşunda bulundu. Küçük, bununla ilgili Facebook’ta paylaştığı bir gönderide şunları yazdı: “Kemal Atatürk, Türkiye'yi modern bir cumhuriyete dönüştüren vizyoner bir liderdi ve mirası, ilerleme ve refah için çaba göstermemiz için bize ilham vermeye devam ediyor”.

Küçük, Türkiye'de depremlerden en çok etkilenen iki bölge olan Adana ve Hatay'ı da ziyaret edecek.

Kaynak: Kırcaali Haber