OSB'lerde korona testleri başlıyor GÜNCEL

OSB'lerde korona testleri başlıyor

OSB'lerde korona testleri başlıyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı olağan meclis toplantısı online platformda video konferans şeklinde gerçekleştirildi.

Uzaktan erişimle gerçekleştirilen toplantıya  Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Cem Gün, Yüksel Avşar, Bünyamin Müftüoğlu ve Yılmaz Dünya salondan katıldılar. Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri, dünya, ülke ve şehir gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak bilgi veren Başkan Yardımcısı Cem Gün, ekonomik toparlamaya beklediklerini söyledi.

Yurtdışı sanal fuarlar, ikili iş görüşmeleri ile yeni dünya sürecinde hedef ülkelerin ateşelikleri ile görüşmeler neticesinde ilk online görüşmelerin Temmuz ayında başlayacağını anlatan Gün, “Nisan, Mayıs ve Haziran ayında Odamıza yeni kayıt olan üye sayıları ekonominin bir nebze de olsa canlanmaya başladığını gösteriyor. Nisan ayında odamıza yeni üye kaydı 35 iken, Mayıs ayında 58, Haziran ayının bu dönemine kadar da bu rakam 104’e yükselmiştir. 

Üretim rakamlarına bakıldığında; 2020 yılına 812 milyon dolarlık bir dış ticaret hacmi ile başladık. 2019 yılının aynı dönemine göre de yüzde 15 artış yaşanmıştı. Ancak Nisan ayı verilerine baktığımızda dış ticaret hacmimiz yüzde 90 daralma gösterdi. Mayıs ayında ihracatımız artış göstermeye başlayarak Nisan ayına göre 5 katı bir yükseliş yakalandı. Her ne kadar geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 63 lük bir düşüş olsa da mevcut rakamlar pandeminin olumsuz etkilerini üzerimizden atmaya başladığımızı göstermektedir” dedi.

Gün, “OSB’lerde Covid-19 tarama testleri ile ilgili süreç bugün itibariyle başlıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Odamız işbirliği ile firmalarımızın üretim kayıplarını ortadan kaldırmayı ve çalışanların sağlıklı bir ortamda çalışmalarını amaçlıyoruz. 

Organize Sanayi Bölgelerimizde faaliyet gösteren firmaların talepleri doğrultusunda firmalarda çalışanlardan çalışma alanlarında kan örnekleri alınarak sağlık bakanlığı bünyesinde bir laboratuvarda kovid-19 tarama testleri yapılacak. Çalışma kapsamında test merkezi işlemleri Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda ve SATSO organizasyonu ile işleyecek. Bu doğrultuda bugün itibariyle öncelikli olarak OSB’lerdeki firmalarımızdan talep toplanmaya başlıyor. Sakarya’da laboratuvar çalışmaları bu şekilde hız kazandı ve başlıyor. İlimize hayırlı olsun” dedi.

Sakarya stratejik plan çalışmalarında sona gelindiğini duyuran Gün, “Biz her zaman ortak aklın hakim olduğu bir kent diplomasisi kurmaya gayret ettik. Bu stratejik plan çalışmaları da bunun güzel bir örneği olacak. Uygulandığı takdirde ilimiz bir kez daha rol model olacaktır. Çalışmalarımıza pandemi sürecini de ekledik. Yakında valimizle ve ardından kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu ile yapılan görüşmede ilimizde bilişim ve yazılım meslek lisesi kurulması girişiminin olumlu sonuçlandığını belirten Gün, “Öğrencilerin alan seçme süreci sonrası ozanlardaki SATSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lise’miz bilişim ve yazılım lisesi olarak şehrimize kazandırılacak. Özellikle 31. meslek komitemizin çalışmalarda bulunduğu bilişim ve yazılım meslek lisesi ile şehrimiz dijitalleşme sürecinde önemli bir kazanım elde edecek. Özellikle kovid-19 sürecinin ardından oluşan yeni dünya düzeninde önemli bir sektör haline gelen bilişim ve yazılım konusunda nitelikli işgücü temini sağlanmış olacak.  İstiyoruz ki; Sakarya yazılım denince akla ilk gelen yerlerden biri olsun. Bilişim ve yazılımın önemini kavrayan gençlerimizi burada eğitelim. Türkiye’de bilişimin merkezi olabiliriz” dedi.

Gün, “Yine önceki aylarda özellikle 2. ve 17. meslek komitelerimizin dile getirdiği iş makinesi sektöründe nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesi konusundaki talepleri doğrultusunda girişimlerimiz sonuçlandı.  Talep edilen motorlu araçlar teknolojisi alanında iş makineleri dalı fatih teknik ve endüstri meslek lisesinde açılıyor. Bu bölüm sayesinde de çocuklarımız genç yaşlardan tecrübe ve nitelik kazanacak. Yapacağımız işbirlikleri ve destekler sayesinde mezun olmadan işleri hazır olacak.  SATSO olarak üyelerimize ve iş dünyamıza yönelik bir hizmet kampüsü oluşturma çalışmalarımız devam ediyor. Tek Durak Ofis projemizde çalışmalar son hızla devam ediyor. En kısa sürede projemizin karşılığını bulmayı ve tek bir merkezden iş dünyamıza rahatça hizmet vermeyi amaçlıyoruz” dedi. Gün ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından Bilim Kurulu’nun önerileri ile normalleşme sürecinde faaliyet gösterecek iş yerleri için hazırlanan uyarı afişlerinin asılmasının zorunlu olduğunu söyledi.