Sakarya'da Kazakistan coşkusu GÜNCEL

Sakarya'da Kazakistan coşkusu

Sakarya'da Kazakistan coşkusu

Kazakistan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığının 28. yıldönümü Sakarya Üniversitesi’nde kutlandı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Kazakistan'ın Bağımsızlık Günü" etkinliğine katılan Büyükelçi Saparbekuly, yaklaşık 40 şehirde okuyan yüzlerce Kazak öğrencinin Sakarya'da bir araya geldiğini belirtti.  Kazakistan ile Türkiye'nin her şeyden önce kardeş ülke olduklarına işaret eden Saparbekuly, Türkiye'nin, Kazakistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden olduğunu anımsattı.

Saparbekuly, iş birliklerinin Turgut Özal ile başladığını, Süleyman Demirel ile sürdüğünü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yüksek düzeyde stratejik partnerlik çerçevesinde devam ettiğini dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu: "İlişkilerimiz siyasi, ekonomik, yatırım, kültürel, eğitim ve uluslararası kuruluşlar nezdinde kardeşlere yakışan bir şekilde gelişmektedir. Ticaretimizin bu sene 3 milyar doları aşması bekleniyor. Karşılıklı yatırımlarımızda da büyük bir artış var. Kazakistan ve Türkiye, birçok bölgesel ve uluslararası konuda hemfikirdir, birbirlerine destek oluyor.  Önümüzdeki dönemde ekonomik, ticari ve ulaştırma alanındaki iş birliklerinin daha da hızlı gelişmesiyle siyasi, eğitim ve kültür alanındaki ilişkilerimiz daha da ivme kazanacaktır, destek bulacaktır."

Türk halkının ülkede yaşayan Kazak öğrencilere her zaman destek olduğunu ve yardım ettiğini anlatan Saparbekuly, teşekkürlerini iletti. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da zenginlik olarak gördükleri uluslararası öğrencilerin kampüse değer kattığını söyledi.

Uluslararası öğrencilerin yaptıkları birçok etkinlikle kültürlerini tanıttıklarını, aynı zamanda da Türk gençlerinin ufkunu açtıklarını kaydeden Savaşan, "Bu tip faaliyetlerin tamamı bizim kampüsümüze değer katıyor. Sakarya Üniversitesi, uluslararası öğrenciler açısından en iyi destinasyona sahip üniversitelerden bir tanesi. Uluslararası öğrenci olmak için en iyi yerlerden bir tanesi Sakarya ve Sakarya Üniversitesi." ifadelerini kullandı.  Konuşmaların ardından Büyükelçi Saparbekuly, öğrencilerin sorularını cevapladı.  Programa Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf da katıldı.

Daha sonra SAÜ Kongre Merkezi’nde Sakarya Kazakistan Öğrenci Topluluğu tarafından bağımsızlık günü programı düzenlendi. Kutlamalara Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan,Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkan Yardımcısı Sait Yusuf, SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz, Genel Sekreter Mustafa Ak, SASKİ Genel Müdürü Dr. İlyas Demirci, davetliler, Kazak öğrenciler yer aldı.

Kazakistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi AbzalSaparbekuly ile bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, dost ve kardeş ülke Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. yıl dönümünü kutladığını ifade etti. Yoğun programlarından dolayı kutlamaların açılışında bulunamadığını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Kazakistanlı kardeşlerimiz yaklaşık 5 bin 200 kilometre uzaktan bu tarafa şarkılarıyla, türküleriyle en güzel sesleri getirdiler, yine 5 bin 200 kilometre uzaktan buraya giysileriyle, nakışlarıyla en güzel renkleri getirdiler. Bizler de bu özel gününüzde sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Vali Nayir, “Üniversitelerimiz ilimize zenginlik kazandırıyor, yabancı öğrencilerimiz de üniversitelerimize zenginlik katıyor. Bizler aynı tarihin, aynı soyun parçalarıyız, kökleri tarihte olan, dalları, yaprakları geleceğe uzanan bir ağacın parçalarıyız. Ana yurdumuz Anadolu’dur, ancak ata yurdumuzun içerisinde çok büyük bir coğrafya var. Gönül coğrafyamız, kültür coğrafyamız oralara kadar uzanıyor, hepimiz biriz, kardeşiz. Kazakistanlı Anadolu’ya benim diyebilsin, biz de Kazakistan’a bizim diyebilelim ki, geleceğe hep birlikte yön verelim” dedi.

Vali Nayir, “Başta Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi olmak üzere hepinize hoş geldiniz demek istiyorum. İnşallah İlimizde okuyan bu sevimli yavrularımız buradan güzel duygularla ayrılırlar. Bizler ortak tarihimiz ve kültürümüzle, birlik ve beraberliğimiz ile dünyaya örnek olacağız. Aynı tarihi, aynı kültürü yaşayanlar olarak sıkı bağlarımızı devam ettirip, bütün dünyada ihtiyaç duyulan barışı, huzuru getirmiş olacağız. Bu programın hazırlanmasında emeği, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum, huzur coğrafyası Sakarya’dan geldiğiniz yerlere sağlıklı ve mutlu bir şekilde dönmenizi diliyorum” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkan Yardımcısı Sait Yusuf, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluğu olarak yeni dış politika vizyonu doğrultusunda 17 bin 500 öğrenciyi burslandırıyoruz. Geçen yıl 147 bin başvuru aldık. Bunun anlamı dünyanın her yerinden Türkiye’de öğrenim görmek isteyen öğrenci olduğu anlamına geliyor. Büyük öğrenci projesinin devamı olan burs projesi 32 bin mezun verdi. Bizler bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu artarak devam edecek. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz, “Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. yılını kutluyor, daim olmasını diliyorum.  Şehir olarak çok sayıda uluslararası öğrenciye sahibiz. Bu durumdan gurur duyuyorum. Türk birliğini sağlamak adına elimizden geleni yapacağımızı belirtiyor, programı düzenleyen topluluğumuza teşekkür ediyorum” derken; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Şehrimize ve kampüsümüze değer katan uluslararası öğrencileri bünyemizde barındırmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum. Bir mozaik olan Sakarya’mız uluslararası öğrencilerimizle daha da zenginleşiyor. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, “28. yıldönümümüz kutlu olsun. Bağımsızlığı kutlayamadığımız günleri inşallah bir daha yaşamayacağız. Mavi bayrağımızın göklerden inmesine izin vermeyeceğiz. Kazak-Türk kardeşliğinin geleceği siz öğrenciler olacak. Sizler Kazakistan’dan buraya gelerek Türklük duygusunu pekiştiriyorsunuz. Kazak-Türk kardeşliğini bir arada tutan tarihi yaşanmışlık çok var. Tarihte çok fazla devlet olduk ama zaman tek millet olma zamanıdır. Emeği geçen, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Birlik ve beraberlik içerisinde yola revan olduklarını ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Farklı devlet olsak da tek milletiz. Dilimiz, inancımız, sevgimiz, muhabbetimiz, gönlümüz bir. Yıllarca ata vatan hasreti çektik. Artık daha çok birlik, daha çok kardeşlik, daha çok muhabbet ve samimiyet zamanıdır. Farklı kültürlerin mozaiği olan Sakarya’mız huzur ve kardeşlik coğrafyası, örnek bir şehirdir. Sakarya izzettir, berekettir. Hepimizin ortak yurdudur. Bağımsızlığın 28. yılını kutluyorum. Rabbim daim eylesin” dedi.

Gün boyu süren bağımsızlık günü kutlamaları, dans ve tiyatro gösterileri, müzik şöleni, Kazakistan yemeklerinin ikramı, Kazakistan ulusal eşyalarının tanıtımı gibi birçok etkinlikle devam etti. Vali Ahmet Hamdi Nayir, akşam saatlerinde de Kazakistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi AbzalSaparbekuly,  Kazakistan’dan gelen misafirler ve Öğrenci Topluluğu Üyeleri ile Bağımsızlık Günü Gala Yemeğinde buluştu. SAÜ Yemekhanesinde düzenlenen programda Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrenciler ve davetlilerle bir süre sohbet ederek Kazakistan’ın bağımsızlığının daim olması dileğinde bulundu.