Sakarya'daki yatırımlar konuşuldu GÜNCEL

Sakarya'daki yatırımlar konuşuldu

Sakarya'daki yatırımlar konuşuldu

2019 yılında yapılan çalışmaların değerlendirildiği ve 2020 yatırım programında yer alan projelerin ele alındığı Sakarya IV. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.

İlimizde yürütülen yatırımlar ile kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon konularının değerlendirilip yerel ve bölgesel kalkınma konularının ele alındığı toplantıda, İlçe Kaymakamları, Bölge Müdürleri ve İl Müdürleri kurul üyeleri yer aldı. Toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlık yaptı.

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda kurul üyelerine yeni bir yılın ve dönemin hayırlı olması dileğinde bulunan Vali Nayir ilimizdeki projelere dair bilgiler vererek, “2018 yılı proje tutarı 7 milyar 25 milyon TL iken, 2019 yılı yatırımlarının proje tutarı 5 milyar 726 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılı proje tutarının sektörlere göre dağılımına baktığımızda; Ulaştırma sektörü 3 milyar 92 milyon TL, enerji sektörü 685 milyon TL ve tarım sektörü 614 milyon TL ile ilk üç sırayı almaktadır” dedi.

Vali Nayir, “2019 yılı yatırımlarımızın toplam ödeneği 619 milyon TL’dir. Toplam ödenek miktarını sektörlere göre incelediğimizde; Diğer Kamu Hizmetleri sektörü 205 milyon TL, Sağlık Sektörü 144 milyon TL. ve Eğitim sektörü 90 milyon TL. ile ilk üç sırayı paylaşmaktadır. İlimizin 2019 yılı yatırım programında yer alan 282 projeye, dönem itibariyle tahsis edilen 619 milyon TL ödeneğin 512 milyon TL’si harcanarak % 82 nakdi, % 87 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Toplantı dönemi itibariyle 282 projeden; 126’sı tamamlanmış, 97’si devam etmekte, 18’i ihale aşamasında olup, 41 projenin ise hazırlık çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Vali Nayir, “2019 yılı yatırım programında yer alan projelerimiz Valiliğimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Kurum ve Kuruluşlarımızın etkili koordinasyonu ve işbirliği içerisinde aksatılmadan sürdürülmektedir. 2020 yılında yeni projelerin hayata geçirilmesi bakımından çalışmaların sıkı ve yerinde takip edilmesi büyük önem arz etmektedir” dedi. Toplantının son bölümünde kurul üyeleri kendi bünyelerinde gerçekleştirilen hizmet ve çalışmalara dair bilgilendirmelerde bulunurken, Vali Ahmet Hamdi Nayir de tüm kurul üyelerine görevlerinde başarılar diledi.