Sakarya SGK vatandaşın yayında GÜNCEL

Sakarya SGK vatandaşın yayında

Sakarya SGK vatandaşın yayında

Sakarya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Erhan Çavuş, piyasadaki durgunluk sürecinde hızla toparlanan il olduğumuzu belirterek, işsizlik ve kurum çalışmaları ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

Sakarya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Erhan Çavuş, “Sakarya çalışan profili itibariyle tek bir sektörden değerlendirmek mümkün değil. Sakarya çok yönlü bir şehir yani tarım, turizm ve sanayi şehridir. Dolayısı ile çalışma alanları da geniştir. Sigortalı sayılarına baktığımızda inşaat sektöründeki durgunluk ile Ağustos ayına geldiğimizde gerileme olduğunu görüyoruz. Eylül ayı itibari ile yeniden toparlanma sürecine girildi ve Kasım ayında 215 bin sigortalı sayısına ulaştık. 2018 ile 2019 yıllarını karşılaştırıldığımızda bir kaybımız olmadığını görüyoruz” dedi. 

Çavuş, “İnşaat sektöründeki işçi çıkışlarının daha daimi sektörlere yani sanayi kuruluşlarına doğru kaydığını görüyoruz. İnşaat sektörünün yeniden canlanması ile birlikte sigortalı sayılarımızın 15- 20 bin kişi daha yukarı çıkacağını da ümit ediyoruz. İnşaat sektöründe sürekli bir iş söz konusu değil. İnşaatlar devam ettiği sürece de birçok işçinin girişi çıkışı olur. İş olmadığında burada istihdam edilenlerde çeşitli meslek dallarında çalışıyor. İnşaatlarda sürekli çalışanların değişimi ise çalışmalarda canlılık tutuyor” dedi.

2019 Ağustos ayına bakıldığında Eylüle göre 8 bin kişilik artış olduğunu ve artışın sürekli yukarı seyrettiğini belirten Müdür Çavuş, “Bu rakamları İŞKUR kayıtlarından da anlayabiliyoruz. Birçok sanayi kuruluşu yeni yatırımlar ve işçi alımları üzerinde duruyorlar. Sakarya olarak piyasadaki durgunluğu atlatan ve toparlamayı en hızlı yapan iliz. İlimizin durumu diğer illere göre çok iyi konumda. 3. OSB’nin büyümesi, Ferizli’de OSB’nin açılması, Kaynarca OSB’ nin açılması 2 ve 1’nci OSB’lerin yerinde büyüme çalışmaları neticesinde 25 bin 30 binlik kişilik iş istihdamının olması sevindiricidir” dedi.

Sakarya’da işsizlik sorunun olmadığını belirten Müdür Çavuş, “İşsizlik var diyemiyoruz. Burada iki türlü İşsizlikten söz edebiliriz. İş beğenmeyenler ve aranan nitelikte eğitimli kişi soru var. Genelde sanayi işçiliği bir fabrikada bir makinenin başında olur ama işsiz gençler bu tür işleri kabul etmiyor. Herkes masa başı iş istiyor. Ama diğer taraftan da üretimde çalışacak işçiye de ihtiyacımız var. Biz üretmek zorunda olan bir ülkeyiz. Üretim ile kazanır, üretim ile kalkınır başarılı oluruz” dedi.

Müdür Çavuş, “SGK her zaman vatandaşımızın yanında olmak için tüm imkanları seferber ediyor. Hızlı ve güvenli olmalıyız. En iyi hizmet için çalışıyoruz. Emekli maaşlarını bağlama oranına baktığımız ilimizde 10 günün atında netice alıyoruz. Türkiye genelinde bu gün sayısı 15’tir ama biz bu rakamı 8 güne kadar indirdik. Kurduğumuz halkla ilişkiler özel birimi ile günde ortalama 350 ile 500 kişi arasında insana hizmet veriyoruz. Kuruma gelen vatandaşlarımız direk olarak ilgili bölüme yönlendiriliyor. Sigortalılarımızın memnuniyetleri bizim için çok önemli. Rehberlik olarak 120 bin kişiye de hizmet vermiş oluyoruz ve en önemlisi ise de diğer servisler de yoğunluk olmuyor” dedi.