Tırsan 170 işçi alacak EKONOMİ

Tırsan 170 işçi alacak

Tırsan 170 işçi alacak

Avrupa’nın sayılı treyler üretim tesislerinden biri olarak ilimizde üretim yapan Tırsan firması ile İŞKUR arasında 170 kişilik yeni istihdam sağlanması içeren protokol imzalandı.

İŞKUR hizmet binasında düzenlenen törene Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın yanı sıra, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş ve TIRSAN Treyler Sanayi A.Ş Mali İşler Müdürü Mustafa Murat Keskin katıldı.

İmza töreninde Vali Kaldırım’a bilgi veren TIRSAN Treyler Sanayi A.Ş Mali İşler Müdürü Mustafa Murat Keskin, Avrupa’nın en büyük tesisi olduklarını, Almanya ve Rusya’da da üretim tesisleri bulunan TIRSAN’ın, 2021 Avrupa İnovasyon Ödüllerinden 7 ödül alan ilk ve tek şirket olduğunu, Sakarya’da 794 çalışana ilave alınacak 170 kişi ile AR-GE, İnovasyon, üretim ve ihracata daha fazla destek olacaklarını söyledi.

TIRSAN Treyler AŞ Mali İşler Koordinatörü Mustafa Murat Keskin, kendilerine gösterdikleri ilgi ve alaka ile verdikleri desteklerden dolayı Vali Kaldırım’a müteşekkir olduklarını,  istihdama olan destek ve teşvikleri dolayısıyla İŞKUR ve SGK’ya da teşekkür ettiklerini belirtti.

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş, salgın sonrası istihdamı artıracak olan işverenlere çağrıda bulunarak, istihdam destek ve teşviklerinin salgın sürecinde de devam ettiğini hatırlattı. Kaya, Bakanlığın istihdamın korunması için bir taraftan Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği gibi uygulamaları devreye aldığını, bir taraftan da istihdamın artırılması için ücret desteğinin devam ettiğini, istihdamdaki hedeflerinin, kontrollü ve tedbirli istihdam bilinci ile istihdamın korunması ve artırılması olduğunu aktardı.

İlimizin ve ülkemizin istihdamla büyüyeceği belirten Vali Kaldırım, “İstihdama atılan imza, ülkenin üretimine, ihracatına ve milli gelirine destek olmaktır. Bu amaçla, işverenlerimizin istihdam destek ve teşviklerinden yararlanması durumunda istihdam maliyetleri de azalarak rekabet güçleri artacaktır. Dolayısıyla, küçük-büyük bütün işletmelerimizin bu teşviklerden yararlanmaları, üretim, ihracat ve istihdamlarının artmasını da sağlayacaktır. Bu kapsamda, firmalarımızı ziyaret ederek sorunlarını anlamaya, çözümler bulmaya, destek ve teşvikleri anlatmaya devam ediyoruz” dedi.

Vali Kaldırım, “Türkiye, pandemi sürecini en iyi yöneten ülkelerin başında gelmektedir. Ülkemiz üretim faaliyetleri açısından firmalarımızın mağdur olmasının önüne geçecek çok kapsamlı paket programları da uygulamaya koymuştur. Özel sektöre devletimizce her türlü destek ve teşvikler İŞKUR aracılığı ile sağlanmaya devam edilmektedir. Her geçen gün daha da çeşitlenen teşvikler sayesinde, iş adamlarımız da güvenli bir şekilde yeni ve ek yatırımlarına devam edebilmektedirler. Bu yatırımların ilimize istihdam başta olmak üzere çok fazla katkısı olduğunu da görüyoruz” diye konuştu.

Düzenlenen imza töreninin sonunda Vali Çetin Oktay Kaldırım, istihdama katkılarından dolayı TIRSAN A.Ş Mali İşler Koordinatörü Mustafa Murat Keskin’e İŞKUR’un teşekkür belgesi verdi. 

Yapılan sözleşmeyle, Kaynakçı, Metal Şekillendirmeci, Oto boyacı ve Montajcı mesleklerinde 170 kişinin İşbaşı Eğitim Programı ile istihdama katılması taahhüt edilmiş oldu. Ayrıca, ilk etapta sözleşme imza tarihi itibariyle 50 kişi meslek eğitimine başlatıldı. Programdaki katılımcılara 6 ay süreli oryantasyon, iş güvenliği eğitimi ve mesleki eğitimler verilerek program sonunda da katılımcıların kalıcı olarak istihdam edilmesi amaçlanıyor.