Turizm firmaları belgelenecek GÜNCEL

Turizm firmaları belgelenecek

Turizm firmaları belgelenecek

Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sürdürülebilir Turizm Programı’ kapsamında Sakarya’da ikinci değerlendirme yapıldı.

Bakanlıkça yürütülen program kapsamında Turizm İşletmesi Belgeli konaklama tesisleri ile Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgeli tesislerin tamamı için alınması zorunlu olan ‘Sürdürülebilir Turizm Belgesi’ işlemleri için Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) toplantı salonunda genel bilgilendirme toplantılarının ikincisi yapıldı.

Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Süleyman Acar yönetimindeki toplantıda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından belgelendirme işlemleri için yetkilendirilen firmalardan Türk Standartları Enstitüsü Sistem Belgelendirme Grup Başkanlığı Yetkilisi Necati Alperen Tezekiçi katılarak sunum yaptı.

Tezekiçi toplantıda, “Bakanlığımızın 15.11.2022 tarih ve 2022/2 sayılı Genelgesinde; Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı 1.Aşama Belgesinin, turizm işletmesi belgeli konaklama tesisleri ile basit konaklama turizm işletmesi belgeli tesislerin tamamı için 31.12.2023 tarihine kadar, https://tga.gov.tr Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı web sayfasında Güvenli ve Sürdürülebilir Turizm başlığında belirtilen koşullarda ve yetkilendirilmiş firmalar aracılığıyla alınması, verilen süre zarfında sertifika almayan konaklama tesisleri hakkında, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca Bakanlık tarafından idari işlem uygulanacağı belirtilmiştir” dedi.  

Tezekici, “Bakanlığımız tarafından Türkiye genelinde yetkilendirilmiş firma sayısı 13’tür. Süre kısıtı nedeniyle herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemesi ve sertifika işlemlerinin son günlere yığılmasının önlenmesini adına başvuru yapması gereken konaklama tesislerinin bir an önce işlemlerini yaptırmalılar” hatırlatmasında bulundu. Söz konusu toplantıya 200’e yakın konaklama tesisi yetkilisi katılarak, soru, görüş ve önerilerini dile getirdiler.