Validen öğrencilere başarı tüyoları GÜNCEL

Validen öğrencilere başarı tüyoları

Validen öğrencilere başarı tüyoları

Vali Ahmet Hamdi Nayir ara tatil sonrası ilk ziyaretini Şehit Yılmaz Ercan Proje Kız İmam Hatip Lisesine gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Serdivan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere ve Şube Müdürlerinin eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, Okul Müdürü Kadir Gezer’den okulun genel durumu hakkında bilgiler aldı. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında hizmete giren okulun adının 15 Temmuz gecesi o zamanki adıyla Boğaziçi Köprüsünde Şehit edilen Yılmaz Ercan´dan aldığını ifade eden Müdür Gezer, Fen ve Sosyal Bilimler ağırlıklı program uygulayan okulun puanla öğrenci aldığını, Yüzme Havuzu ile Kapalı Spor Salonunun da yer aldığı okullarında 32 öğretmen, 308 öğrenci ve isteğe bağlı 14 mevcutlu Hafızlık Sınıfı ile eğitim-öğretime devam ettiklerini ve takım sporlarında başarılarının olduğunu ifade etti.

9, 10 ve 12. sınıflarda derslere katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrenci ve öğretmenlerle bir süre hem ders konularına yönelik hem de hayata dair sohbet etti. Masal anlatımının konu edildiği 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinde öğrencilere günlük tutmanın önemini anlatan Vali Nayir, “Batının hayranı değiliz, ancak onların yaşadıkları her şeyi hatırlamak için günlük tutma adetlerini beğeniyorum. Yazdıkları her şey gelecekte bir bilgi kaynağı oluşturuyor. Tarihimize damgasını vurmuş, yön vermiş önemli kişiliklerin neler yaptığını anlamak için yeterli bilgiye sahip değiliz. Mesela II. Abdülhamit Han’ın bir hatıratı ortaya çıktı. Yazar İsmet Bozdağ’ın kaleme aldığı ‘Sultan Abdülhamid'in Hatıra Defteri’ isimli kitabı okuyunca, onu daha farklı tanıdık. Eğer bu hatıratları yazmasaydı ve kendisini anlatmasaydı, biz onu başkalarının anlattığı şekilde tanırdık. Öğretmenlerinize de genellikle sizleri yazma konusunda cesaretlendirmeleri gerektiğini ifade ediyoruz. Siz yeter ki isteyin ve yazmaya hevesli olun, bu şekilde kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz” diyerek ders öğretmeni ile Modern ve Klasik Edebiyat üzerine konuştu.

Nayir, “Sınavla öğrenci alan bir okulda olduğunuz için sizler seçilmiş öğrencilersiniz. Okulunuz da eğitim ve öğretim için her yönüyle donanımlı görünüyor. Anne ve babalarınızın gözbebeğisiniz ve onların da bizler gibi sizlerden beklentileri yüksektir. Geleceğinize ait güzelliklere bu okulun da katkısı olacağı düşüncesindeyim. Birlik ve beraberliğinizi asla kaybetmeyin. Şehidimizin adını daima yaşatacak ve sizden sonra gelecek olan kardeşlerinize örnek olacak tarzda gayretiniz olsun” dedi.

Nayir, “Ülkemiz afetler barındıran bir konumda bulunuyor. Geçtiğimiz ay Elazığ ve Malatya’da depremler meydana geldi, birçok vatandaşımız enkaz altında kaldı. Dün ve bugün Van’da çığ felaketleri yaşandı, dün meydana gelen çığın altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmaya giden kurtarma ekibimiz de bugün aynı felaketi yaşadı ve hayatını kaybedenler oldu. Bu felaketlerde hayata veda eden vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Ülkemizin birçok bölgesi ile birlikte ilimiz de özellikle deprem başta olmak üzere çeşitli afet riski taşıyan yerlerden birisidir. Bu konuda bilgili ve donanımlı olmalıyız. Özellikle geleceğimizi şekillendirecek olan sizlerden her konuda olduğu gibi bu konuda da öncü olmanızı istiyoruz” dedi.

12. sınıf Fizik dersinde öğretmenini sevdiği için fizik dersini de sevdiğini ifade eden Vali Nayir, “Bir dersi sevmek için öncelikle öğretmeni sevmek lazım, dersi sevmek için dersin hayatta size nerelerde lazım olacağını bilmeniz lazım. Derslerde gereksiz bir şey bulunmaz. Müfredatınıza konulanlar mutlaka hayatta karşınıza çıkabilecek, size yeni bir ufuk kazandıracak şeylerdir. Derslere bu açıdan bakarsanız hayatınıza da olumlu katkılar sağladığını görürsünüz. Bu da başarıyı beraberinde getirir. Ailelerinizin hayal ettiği şekilde, toplumumuzun geleceğine hizmet eden, faydalı kişiler olarak olacağınıza eminim” dedi.

Biyoloji Laboratuvarında incelemelerde bulunduktan sonra Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün adını taşıyan Kütüphaneyi de gezen Vali  Nayir, daha sonra Öğretmenler Odasına geçti. Öğretmenlerle bir araya gelerek onlarla istişare etmenin kendisine de çok güzel kazanımlar sağladığına işaret eden Vali Nayir, “Başarılı bir eğitim sistemi ve başarılı bir üretim sistemi, bu ülkenin geleceğine en önemli katkıyı sağlayan ve bizi diğer uluslardan daha farklı, daha seçkin bir yere oturtacak olan hususlardır. Bunun büyük bir kısmının sorumluluğu da sizlerin omuzunda bulunuyor. Sizlere teslim edilmiş olan evlatlarımızı bu değerler ışığında yetiştirirseniz, bizler geleceğe daha güvenle bakabiliriz. Öğretmenlik bir sevgi mesleği ve fedakarlık mesleğidir. Sizler de aynı zamanda birer veli olarak çocuğunuzu başka öğretmenlere teslim ederken hangi beklenti içerisindeyseniz, bizler de sizlerden aynı doğrultuda beklenti içerisindeyiz” dedi.

Nayir, “Bu gibi toplantılarda sizlerle birlikte olabildiğince öğrencilerimizin şevkini artırmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bir ülkenin geleceğine yön veren kişilerin içerisinde nefes aldığı, huzur bulduğu Öğretmenler Odası gibi bir yerin çok mistik bir alan olduğu kanaatindeyiz. Yılların tecrübesine sahip öğretmenlerimiz ile heyecanı yüksek yeni göreve başlayanların hayallerini, ömürlerini ve saatlerini birlikte geçirdiği yerler olması da, buraya apayrı bir özellik katıyor. Sizler böyle bir nimetle iç içesiniz, bir sürü meslektaşınızla aynı okulda, aynı odada, aynı masanın etrafında buluşabiliyorsunuz” dedi.

Nayir, “Bunun bir faydaya da dönüşmesi lazım, olabildiğince daha güzelini gerçekleştirmek için herkesin birbirini teşvik etmesi lazım, tecrübelerden istifade etmesi ve ettirilmesi lazım. Eğer birlik ve beraberlik içerisinde olursanız, veliler nezdinde de, öğlenciler nezdinde de bu durum çok kolay hissedilecek ve bunun otoritenize de olumlu katkıları olacaktır. Ama kendi aranızdaki birlik ve beraberlikte bir sıkıntı yaşarsanız, bu durum hem velilere ve öğrencilere hem de okul yönetimine zarar verecek boyuta gelir. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı kanaatindeyim” dedi.