YAZAKİ'ye bin 500 işçi alınacak EKONOMİ

YAZAKİ'ye bin 500 işçi alınacak

YAZAKİ'ye bin 500 işçi alınacak

Akyazı’da faaliyet gösteren Yazaki A.Ş ile İŞKUR arasında bin 500 kişilik işbaşı eğitim programı için sözleşme imzalandı.

İmza törenine Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Oğuz Kağan Güldoğan, Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, Belediye Başkanı Bilal Soykan’ın katıldı. İmza töreni öncesinde şirket yetkilileri tarafından yapılan üretim, ihracat ve çalışan sayıları hakkında sunum yapıldı.

Yeni istihdamı 2022 yılının sonuna kadar her ay 100 kişinin üzerinde olmak üzere üretimde ki ihtiyaçları dikkate alınarak k adın istihdamı öncelikli olacağını ve 5 bin 700 metrekarelik yeni alanında fabrikaya ekleneceği açıklandı.   

Törende konuşan YAZAKİ Otomotiv Yan Sanayi Tic. A.Ş. Genel Müdürü ve Doğu Avrupa Üretim Başkanı Kerem Yenal, dünya üzerinde 45 ülkede 61 fabrikada otomotiv sektörüne destek sağladıklarını, nitelikli işgücü, artan kaliteli üretim anlayışını sürdüreceklerini söyledi. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Oğuz Kağan Güldoğan’da yerli sanayiye ve ekonomiye kaynak sağlayan işletmeleri desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.

Vali Çetin Oktay Kaldırım’da. istihdamın artışının, imalat ve özellikle otomotiv sektöründeki ihracat artışını desteklediğini, ihracat rakamlarının sürekli büyümesinin istihdamdaki artışın bir göstergesi olduğunu, YAZAKİ A.Ş’ nin ilave yatırımla istihdamını artırmasının ihracata da olumlu etki sağlayacağını belirtti.

Çalışanların yüzde  70’ inin bayanlardan oluşan, üç vardiyada çalışan annelerin çocuklarını bırakabilecekleri kreşi de bulunan ve il genelinde birçok ilçeye servis imkânı sağlayan YAZAKİ A.Ş’ de imalat sürecine katılmak isteyen 40 yaşın altında, en az ortaokul mezunu olması gerekiyor. Bu şartları taşıyan iş arayanlar, YAZAKİ Otomotiv Yan Sanayi A.Ş ve İŞKUR İl Müdürlüğüne başvuru yapabilecek.