Yunan mezalimi konuşuldu BALKAN GÜNDEMİ

Yunan mezalimi konuşuldu

Yunan mezalimi konuşuldu

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Meriç’in Mora Katliamı ve Anadolu’da Yunan Mezalimi’ konulu panelde yaptığı konuşması ses getirdi.

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu’nun, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu ve On Dokuz Mayıs Üniversitesi ile birlikte düzenlediği ‘Mora katliamı ve Anadolu’da Yunan Mezalimi-Yunan algısında Türk imgesinin kökleri’ konulu panel ve sergi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Panele konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi’nden Doç.Dr. Nilüfer Erdem (Yunanistan’ın mega idea hayali), Ankara Üniversitesi’nden Doç Dr. Çağla Tağbat (Milli Mücadele döneminde Anadolu Rumları ve siyasi faaliyetleri), Marmara Üniversitesi’nden Dr. Neval Konuk Halaçoğlu (Yunanistan’da Osmanlı Kurumsal yapılarının kimliğini gizleme travması ve politikası) konularıyla katıldılar. Paneli Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Prof Dr Mücize Ünlü yönetti

Ayrıca düzenlenen sergide Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri tarafından Osmanlı topraklarında Milliyetçi isyanların artmasında birçok milletin Osmanlı Devletine karşı isyana girişmiştir. Sergilenen  43 belgede  Anadolu’da yaşanalar gösterilmektedir.

Federasyon  Başkanı Salih MERİÇ konuşmasında, “2019 yılından 2022 yılına kadar Yunanistan da  sırasıyla sözde Pontus soykırımı, Yunanistan’ın 200. Kuruluş yıldönümü ve Küçük Asya felaketi için tüm dünyada yapmış olduğu faaliyetler anlatıldı. Yunanistan Kültür Bakanlığı 2022 yılında onların tabiri ile ‘Küçük Asya Felaketi’ olarak adlandırılan Türk kurtuluş savaşının işlenmesi için 70 projeye 1.800.000 euro+kdv (yaklaşık 30.000.000 Türk lirası)kaynak ayırdı. Bu çalışmalarda çocuk, gençlik, akademik çalışmala, sanatsal faaliyetler gibi pek çok çalışma yapılacak” dedi.

Yunanistan’ın bu çalışmalara ayırdığı bütçenin hatrı sayılır olduğunu belirten Meriç, “Yunanistan’daki Sivil toplum kuruluşları çok başarılı işler ortaya koyuyor. Yunan tezlerini dünyaya kabul ettirme noktasındaki ilerleyişini kesmek için Türk STK’larının Avrupa başkentleri başta olmak üzere akademik ve sanatsal çalışmaları arttırması gerekiyor” dedi.