Saliha Gençay

Saliha Gençay

Hayallerimizin Bir Atölyesi Olmalı Saliha Gençay

Hayallerimizin Bir Atölyesi Olmalı

Merhaba Sakarya Medyakafe okurları hepinizi gülümseyerek selamlıyorum.

Bana ayrılan köşeye hoşgeldiniz...

Buradaki yolculuğumda yansıttığım enerji karşılık bulursa hep birlikte güzel paylaşımların ortakları olacağımızı düşünüyorum.

Sanata ve hayata dair konuşacak çok şey var.

Özellikle yaşam alanımızın pandemi dolayısıyla kısıtlandığı süreçte, modern hayatın bizi tüketime ne kadar bağımlı hale getirdiğini anlama olanağımız oldu.Aslına bakarsak üreten insanın can sıkıntısına vakit bulamayacağını hepimiz kabul ederiz.

Kanımca sorun, ellerimiz ve ruhumuzdaki estetik marifetin üstünü örten bir zamana şahitlik etmemizdir.

Kendi hayat serüvenimde sanata dair izler bırakan ustalarımın, sanatkâr dostlarımın ve öğrencilerimin hakkını vermeden bu paragrafı bitirmemeliyim.

Bu şehirde yaşamaya başladığım ilk yıllarda, bir sanat sokağı oluşturulmasına dair tekilfte bulunmak üzere yetkililerle görüşmüştüm.Ve bana verilen cevap çok ilginç gelmişti.Teklifime verilen yanıt;

"Bir sanat sokağımız var hocam, fakat bu şehirde talep yok." şeklinde olmuştu.

Bense, tam tersine, şehirde farklı dallarda sanatı izlemeye de öğrenmeye de emek verecek bir kesim olduğu izlenimi edinmiştim.

Etrafımda işiminde etkisi ile güngeçtikçe artan sanatsever kesimlerle muhabbetimizde varolan durumu değerlendiriyorduk.Bu zamana kadar katıldığım festival,özel sergi vb. organizasyonlardan sonra Sakarya da  güzel çalışmalar olacağından artık emindik.

Kolları sıvamak güzel bir eylemdi, biz de birkaç koca yürekle hayallerimizin de bir atölyesi olsun dedik.

Hayal atölyeyi kurduk.

Anadolu'nun küçük bir şehrinde 1000 ayar has gümüşe ilk defa dokunduğumda yaşadığım heyecanı anımsıyorum. Bu deneyimin ardından sırada gümüşün yalnızca işleyeceğim bir mücevher değil de beni ruhsal olarak terbiye edecek bir hazine olacağını keşfetmek geliyordu...

Böylece topluma bu kadim toprakların kültüründen beslenmeyi sevenler ile iz bırakacak ellere dokunan bir imkan oluşturmak, hayalin ötesine geçmiş oldu.

Sonrası mı?

İç dünyama atölye kurulmuştu zaten...

Dolayısıyla şehre, ülkemizin kültürel miraslarına ve kadim sanatlara dair hasbihal edeceğimiz bir hayli konu var.

Bu ilk yazımda sizlerle tanışma heyecanımı mazur görmeniz dileğiyle...

Hoşbuldum....

Yazarlar