Pınar Akyüz Şahin

Pınar Akyüz Şahin

ÇOK ŞÜKÜR SEÇİMİMİZİ YAPTIK…… Pınar Akyüz Şahin

ÇOK ŞÜKÜR SEÇİMİMİZİ YAPTIK……

Evet, SATSO seçimlerini sorunsuz ve gayet demokratik bir ortamda tamamladık. Yeni yönetime ve Sakarya’mıza hayırlı uğurlu olsun inşallah. Seçim süreci neredeyse genel seçim ciddiyetinde yaşandı desem yeridir. Ertelenmiş bir seçimin gerçekleştiriliyor olması da süreci zorlaştırdı tabi. Seçim öncesi komite yönetimi adayları tüm üyeleri tek tek ziyaret ettiler. Ciddi bir rekabet ortamı oluştu. Bu önemli seçim süreci vatandaş tarafından da yakinen takip edildi. Neden şehir SATSO yönetimi ve seçimini bu kadar yakından takip etti? Çünkü Sakarya sanayi şehri olma yolunda çok hızlı ilerliyor. Sosyal hayat hareketli ve dolayısıyla ticaret hacmi oldukça yüksek bir şehir. Dolayısıyla Sakarya halkının SATSO’dan beklentisi var.

Yeni yönetim göreve başladı. Peki şimdi ne olacak? Neredeyse yarı yarıya yenilenen kadro bu seçim sürecinde üyelerinin beklentilerini görebildi mi? Benim, uzaktan baktığımda gördüğüm ciddi bir iletişim sorunu var. Komite adayları üyeleri ziyaretleri esnasında ‘Şimdiye kadar neredeydiniz?’ sorusunu çok sık duydular. Üyeler yaşadıkları sorunlar karşısında SATSO’yu yanlarında görmek istiyorlar. SATSO tarafına baktığımda ise çok ciddi ve başarılı işler yaptıklarını görüyorum. Ancak SATSO da üyelerinin kendileriyle yeterince iletişim kurmamasından ve gönderilen maillerin okunmamasından yakınıyor. Esasen üyeler, SATSO’nun işlevini, gücünü, tecrübesini, kapasitesini ve kendilerine hangi konularda nasıl destek verebileceğini tam olarak bilmiyor. Demek ki üyelerle iletişim, mail göndermek ve geleneksel iftar yemeği düzenlemekle olmuyor. Komitelerin, üyelerini ziyaret etmeleri, sorunlarını bizzat dinlemeleri ve sürekli iletişim halinde olmaları gerekiyor. Yönetimde görev alan kişilerin yürütmek zorunda oldukları ayrı bir işlerinin olduğu, SATSO çalışmalarının ciddi bir iş yükü oluşturduğu gerçeği de var tabi. Ancak Yönetime talip olan kişilerin bunu göze almış olmaları gerekir.

SATSO’nun üzerinde daha hassas olması gereken bir diğer konu ise Organize Sanayi Bölgeleri. Çok ciddi OSB çalışmaları var. OSB kurmakla amaca ulaşılamaz. Şehir OSB’lere hazır mıdır? Belediyeler OSB’leri ciddiye alıyorlar. Altyapı hazırlıklarını planlıyorlar, yapıyorlar. Ancak aşılması çok kolay olmayan bir sorun var: Personel yetersizliği. Özellikle mavi yaka personel sayısı şehrimizde yeterli değil. 2. OSB’nin 2.800 personele ihtiyacı var ve karşılanamıyor. Bu durum yatırımcı için büyük bir sorun ve ancak ciddi politikalarla aşılabilecek bir sorun. Yeni kurulacak OSB’lerde aynı sorunun yaşanmaması için SATSO’nun bu konuya dikkat çekmesi, yerel yönetimler ve tüm Devlet kurumlarıyla beraber tedbir almaya çalışması lazım.

Yeni Yönetimin işi kolay değil. Büyük bir hızla gelişen ve sanayileşen bir şehirde ticarete yön vermek kolay değil. Ancak tecrübeli ve başarılı personel, iş hayatını çok iyi bilen yönetim kadrosu gibi büyük avantajlara da sahip. Bu avantajları sayesinde yeni yönetimin de başarılı işlere imza atacağına inanıyorum.

Şehrimize hayırlı uğurlu olsun.

Yazarlar