Pınar Akyüz Şahin

Pınar Akyüz Şahin

FIRSATÇILIK !!! Pınar Akyüz Şahin

FIRSATÇILIK !!!

Bunun adı fırsatçılıktır.

Şimdi bana ‘Biz kendi canımızın derdindeyiz, sen balıkların canının derdindesin.’ diyeceksiniz. Demeyin. İnsandan başka canlı yokmuş gibi davrandığımız için bu haldeyiz.

 

Evet, canımızın derdindeyiz. Kendimizi, büyüklerimizi, çocuklarımızı nasıl koruyacağımızı şaşırdık. Kafamız karışık, endişeliyiz, hayatımız durdu. İşte tam bu kargaşa ortamında, maalesef şehrimizde birileri yine Sakarya Nehri’ne veya kollarından birine atık deşarjı yaptı. Nehirde ölen balıklar Karasu’da Karadeniz’e kadar ulaştı. Karadeniz, öldürdüğümüz balıkları kabul etmedi, kıyıya vurdu. Ortalık karışık, kimse farketmez, kimse görmez mantığı ile yine zehirlediler balıkları.

 

Çok merak ediyorum; sadece balıkları değil, nehirdeki tüm canlıları öldüren bu deşarjın sorumlusu sevgili hemşehrim. Sana soruyorum. Fırsat bu fırsat deyip, milletin ve Devletin bu sıkıntılı günlerini fırsat bilip zehirli atıklarını nehire boşalttın. Deşarjı yaptığını kimse görmedi (belki) !!! Huzurla uyuyor musun? Hendek’ten Karasu’ya kadar bütün balıkların ölmesine sebebiyet verdin. Müsterih misin?

 

Devletin tüm organları her durumda işler. Biz birey olarak can derdinde olabiliriz ama Devlet gaflete düşmez. Her kurumu işlemeye devam eder. Balık ölümleri tespit edildiği an Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Belediyelerin ilgili birimleri oradaydılar. Elbet olayın müsebbibi bulunacak. Cezaların boyutları belli ve bu caniliği yapana da müstehak.

 

Virüs salgınını elbet atlatacağız. Sonrası için ümitliyim. Uzmanlar, bu badirenin ardından dünyanın doğaya ve insana daha saygılı olacağını öngörüyorlar. Bu saygıyı en çok bizim vatanımız ve bizim insanımız hak ediyor. İnşallah, bu felaket, kurtuluşumuza vesile olacak…..

 

Yazarlar