Pınar Akyüz Şahin

Pınar Akyüz Şahin

VATANDAŞA HİZMET VATANDAŞA EZİYETE DÖNÜŞMESİN! Pınar Akyüz Şahin

VATANDAŞA HİZMET VATANDAŞA EZİYETE DÖNÜŞMESİN!

Son aylarda hummalı bir çalışma var. Yollarımız yeniden yapılıyor. Yeni kavşaklar yapılıyor, yağmur suyu kanalları açılıyor, asfaltlar yenileniyor…. Şehrin dört bir yanı şantiyeye dönmüş durumda.

Öncelikle şunu belirtmeliyim; Sorunlar çok iyi analiz edilmiş, muazzam çözümler planlanmış. Bir kere şehre giriş-çıkış yolları çok yetersizdi. Özellikle mesai bitiminde şehre girmek tam bir eziyetti. Trafik ışıklarını kaldırmak gibi iptidai çözümler yeterince etkili olmadı. Artık E5 yolundan şehre giriş yapmak için alternatif yollarımız var. Böyle kesin çözümler gerekliydi ve kış döneminde nüfusun normale dönmesiyle yeni yapılan yolların değeri daha net anlaşılacak. Emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Ancak……

Bu çalışmalar yapılırken vatandaşın çekeceği çile hafifletilemez mi? Örneğin şehir merkezinden 1. OSB yada Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü veya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne gitmek istiyorsunuz. Eğer şehri karış karış bilen yerlisi değilseniz, yandınız. Bir kere, çalışma alanının başlangıcında bir uyarı ve yönlendirme yok. Sakarya sürücüsü kendine has bir iletişim metoduyla bir kavşak oluşturmuş durumda. Öndeki sürücünün yön kavramı ve tecrübesine güvenerek hangi yola gireceğinize karar veriyorsunuz. Girdiğiniz yolun ilerisinde çalışma var mı yok mu? Deneme-yanılmayla öğrenmek durumundasınız. Yolun kapalı olan kısımları varsa Sakarya sürücüsü kendi inisiyatifiyle bölünmüş yolun bir kısmını çift yönlü kullanıyor. Çalışma yapılan alanların başlangıcına bir tabelayla kapalı olan yolların ve alternatif yolların gösterilmesi çok mu zor? Zor geliyorsa en azından seyyar bir tabelayla yolun ilerisinde çalışma yapıldığı belirtilemez mi?

Şehrin göbeğinde, nedendir bilinmez, birdenbire sokaklar tek yöne çevrildi. Evimin yanında oldukça büyük bir alanda inşaat var (Eminim ki gerekli tüm izinleri alınmış bir çalışma). Evime giriş yapabileceğim bir sokak bu inşaat nedeniyle kapalı, diğer sokak tek yöne çevrildi, bir diğer sokak yol çalışması nedeniyle kapalı…. Evime gidebilmek yada evden çıkabilmek için ters yöne girmek zorundayım. Doğal olarak karşı yönden gelen sürücüler tepki gösteriyor ama evime gidebilme çabasında olduğumu anlatamıyorum. Şu yol çalışması ve inşaat çalışması bittikten sonra sokaklar tek yöne dönüştürülemez miydi?

Çark Caddesine çıkan sokaklarda yol çalışması yapılırken de aynı hata yapıldı. Değil araçla yaya olarak bile Çark Caddesine çıkamadık.

Bütün bu çilenin tek bir nedeni var. ERİŞİLEBİLİRLİK adında bir kavram var. Ve maalesef Belediyemizin gündeminde değil.

Yazarlar