Pınar Akyüz Şahin

Pınar Akyüz Şahin

PEKİ YA DİĞERLERİ ! Pınar Akyüz Şahin

PEKİ YA DİĞERLERİ !

Çok şükür memleketteki ruh hastalarının birinde kurtulduk. Peki ya diğerleri…..

Televizyonlarda hergün yeni bir yarışma programı başlıyor. Beyefendi (ismini asla zikretmeyeceğim), bu yarışmalardan birine katılmış. Çok ünlü olduğunu zannediyor. Bozuk bir kişilik. Dikkat çekmek için garip tavırlar sergiliyor, herkes onu konuşsun istiyor. Yarışma bitince bi bakıyor ki, düşündüğü kadar da meşhur değilmiş. O zaman, gündeme gelebilmek için garip tavırlarla orda burda dolaşarak haber olmaya çalışıyor ve başarıyor.  Tabii mütemadiyen gündeme gelmek lazım. Evindeki papağana işkence yaparak videoya kaydedip gündeme bomba gibi düşüyor. Tepkiler üzerine gözaltına alınıyor ve salıveriliyor. Yine tepkiler üzerine Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk ediliyor.

Böyle bozuk kişiliklerden binlercesi var hayatımızın içinde. Hergün ayrı bir hayvana işkence, çocuğa işkence, cinayet haberi alıyoruz. Toplumumuz gerçekten uçurumun eşiğinde. Bence acil olarak toplumdaki çöküşün fark edilip tedbir alınması, ciddi politikaların geliştirilmesi lazım. Kötü örneklerin içinde, doğru çocuk yetiştirmeye çalışıyoruz. Sorunumuz ciddi boyutlarda. Bireysel müdahale yeterli değil. Basına yansıyan kadar (belki daha fazla) basına yansımayan vakalar var.

Suç kimde peki? Bu çok derin bir konu. Kapsamlı çalışmalar gerektirir. Bence en önemli sorumluluk sahibi görsel basın. Sosyal medyaya hakim olmanın mümkün olmadığı aşikar. Bari görsel basın daha hassas davransa… Bu şahıs garip hareketler yapıyor diye haber oldu, televizyonlarda gündem teşkil etti. Olmamalıydı. Böyle bozuk kişilikler için olumsuz haber yapılıyor olması önemli değil. Ne yaparlarsa yapsınlar haber olmamalılar. Görsel ve yazılı basın bu kişiler yokmuş gibi davranmalı. Ama medya kolayı seçiyor, toplumun temeline dinamit koymak pahasına.

Bir tanesinden kurtulduk çok şükür. Peki ya diğerleri…… 

Yazarlar