Pınar Akyüz Şahin

Pınar Akyüz Şahin

EN KALİTELİ İÇME SULARI SAKARYA’DA Pınar Akyüz Şahin

EN KALİTELİ İÇME SULARI SAKARYA’DA

TABİİKİ TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ İÇME SULARI SAKARYA’DA AMA

Gıda müfettişliğine soyunmuş bir dernek o meşhur Ambalajlı Su Raporunu 14. kez güncellemiş (!) Sakarya ekonomisinde Ambalajlı Su Sektörünün ciddi payının olması sebebiyle rapor şehrin dikkatini çekmeyi başarmış. E bide liste başında bir Sakarya firması olunca……..

Derneğin Ambalajlı Su Firmalarına ve Sağlık Bakanlığı’na ciddi ithamları devam ediyor. Analiz raporları ve ruhsatlar kamuyla paylaşılmıyormuş, suların çoğu sağlıksız ve hatta kanserojenmiş (!)

Bu dernekte çalışan insanlar gerçekten mi analiz raporu okumayı bilmiyor yoksa bu hareket maksatlı mı?

Analiz raporlarında her parametrenin müsaade edilen en yüksek değeri, analiz sonucunun hemen yanında yazar. Ölçülen değer müsaade edilen değerin üzerindeyse ürün sağlığa ve mevzuata uygun değildir. Bu kadar basit. Analiz raporunda ölçülen değerleri alt alta toplayıp çıkararak suyun sağlık seviyesi belirlenmez.

Listenin ilk iki firmasının Sakarya’da olmasına sevindik ve haberi gündem yaptık da bu esnada Sakarya’daki diğer su firmalarının ve kaynaklarının hakkını yedik.

Evet, Sakarya Türkiye’nin en kaliteli su kaynaklarına sahiptir. Bu nedenle Türkiye’nin en büyük su firmaları da dahil olmak üzere sektördeki tüm firmaların göz bebeğidir. Şehrimizdeki su firmalarının sayısı ve bu firmaların satış rakamları bu gerçeğin ispatıdır. Bu gerçekle gururlanırken bu nimetin kıymetini biliyor muyuz, esas mesele budur. Şehrimizde bu sektörden ekmek yiyen binlerce insan ve firmalar ne sıkıntılar yaşıyor, kaynaklar şişelenirken koruma-kullanma dengesine ne derece dikkat ediliyor, bu sektör şehrimize ne kazandırıyor ne kaybettiriyor, daha çok koruyarak daha çok kazanmak mümkün mü, bunlara kafa yormak gerek.

Kafa yormak gereken bir diğer konu da bu kadar kaliteli ve yüksek miktarda su kaynağına sahip bir şehirde vatandaşın şebeke suyundan şikayetçi olması. Evet, Sağlık Bakanlığı aynen ambalajlı suları takip ettiği gibi şebeke suyunu da takip ediyor. Ciddi yatırımlarla su şartlandırma sistemlerimiz var ama yağmur yağdığında musluktan çamur akan yerleşim bölgelerimiz var. Özellikle Hendek İlçe Merkezi mustarip. Sosyal medyada Hendeklilerin tepkileri ciddi seviyede.

İnsanoğlunun en önemli ihtiyacı olan temiz su kaynağının bu kadar bol olduğu bir şehirde bu kaynağı daha doğru kullanmak, daha fazla korumak, daha fazla faydalanmak için profesyonel bir platformun oluşturulması, daha ciddi politikaların geliştirilmesi çok mu zor, bilmiyorum……

Yazarlar