Pınar Akyüz Şahin

Pınar Akyüz Şahin

HER KAFADAN SES ÇIKIYOR Pınar Akyüz Şahin

HER KAFADAN SES ÇIKIYOR

Çok ağır konulara girmemeye çalışıyorum. Ama tüm memleketi sarsan patlama gündemimizden düşemiyor bir türlü. Bu konuda yazmamak için kendimle çok mücadele ettim ama öyle ilginç şeyler dikkatimi çekiyor ki yazmadan geçemedim.

Tabii ki çok acı bir olay. Çok canımız yandı. Bu olay başımıza geldiğine göre mutlaka bir yerlerde bir hata vardı. Eleştirmek çok normal, kabul ediyorum ama dozunu kaçırıyoruz. Haber kanallarına bakın, konuyla ilgisi olan-olmayan birçok kişiyi konuşturuyorlar. Sosyal medyaya bakın, zaten herkes uzman. Uzaktan seyrederek konuşmak, eleştirmek çok kolay. Biraz objektif, biraz sağduyulu olmak lazım değil mi?

Arama kurtarma, enkaz kaldırma ve atık bertarafı çalışmalarını yürüten personellerle irtibat halindeyim, ilk andan itibaren. Patlama sonrasında yürütülen çalışmaları ilk ağızlardan öğreniyorum. İkinci patlamayla ilgili henüz kimseyle görüşmedim ama tahminlerim var tabi.

Tesisin çalışma usul ve esaslarıyla, Hendek Belediyesinin hiçbir ilgisi yok. Hizmet bölgesinde felaket yaşanmış bir belediye olarak yardımcı olmaya çalışıyor. Kamyon ve personel tahsis etmesinin tek nedeni budur. Tesiste çalışanların kendileri ve yakınlarıyla bu nedenle ilgileniyor. Arama-kurtarma, enkaz kaldırma ve atık bertarafı için çalışan ekiplere kumanya göndermesinin nedeni budur. Hiçbir hukuki sorumluluğu yok ve sadece Belediye olarak vatandaşın yanında olmaya çalışıyor. Eleştirirken bunları bilmek gerekli.

Patlayıcı maddenin güvenli bir şekilde ortamdan alınması, kontrollü patlatılması Jandarmanın hukuki sorumluluğudur. Mevzuat gereği yapmak zorunda olduğu bu iş için uzmanlaşmış birimi ve personeli mevcut. Haber kanallarında lanse edildiği gibi uzman görüşü almadan hareket etmeleri söz konusu değil. Televizyonlara çıkarak ‘Uzman görüşü alınmadan iş yapılıyor’ diyen uzmanlar, maalesef sadece kendilerini uzman olarak görüyorlar. Patlayıcı madde konusunda en uzman kurum doğal olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğüdür. Diğer uzmanların bu yaptığına hariçten gazel okumak denir.

Sakarya’da yaşayan herkes şahit oldu, devasa bir patlama yaşadık. Yarım saat sürmeden Sakarya’nın tüm yöneticileri olay yerindeydi. Bir patlama daha olmasın diye, kayıplar ve yaralılara biran evvel ulaşılabilsin diye ekipler çılgın gibi çalıştı. Eleştirirken bunları da görmek gerekir.

Maddi imkansızlıklar, uygun olmayan ekipmanla artık patlayıcı taşınması, tesisin çalışma şartları vs vs… Tabi ki tartışacağız, eleştireceğiz ama lütfen şimdi değil. Şimdi açık arama zamanı değil. Şimdi destekleşme, birlik olma zamanı. Bırakın önce yaralarımızı saralım.

Yazarlar