Pınar Akyüz Şahin

Pınar Akyüz Şahin

PAMUKOVALILAR ZEYTİNİNİ ve ÜZÜMÜNÜ KORUDU Pınar Akyüz Şahin

PAMUKOVALILAR ZEYTİNİNİ ve ÜZÜMÜNÜ KORUDU

Yerel basında haberin manşeti bu:  ‘Köylüler zeytinine ve üzümüne sahip çıktı’

Pamukova’da kurulacak olan patlayıcı ve silah mühimmatı tesisinin ÇED süreci kapsamında yapılan Halkın KatılımıToplantısına protesto gösterisi ile damga vurdular. Toplantıyı yapmak ve yönetmekle yükümlü olan devlet memurlarını ıslıklayarak, araçlarına saldırarak ve hatta küfrederek…… Tebrik ediyorum, zeytin ve üzümlerine sahip çıktılar (!)

Nedir Halkın Katılımı Toplantısı? Bölgeye yapılacak yatırıma, bölge halkının yaklaşımı nasıl, bölgeye olumsuz bir etkisi var mı? Devlet bu toplantıyla bu sorulara cevap arar. Siz, vatandaş olarak bu yatırıma karşı iseniz bu toplantıda dile getirirsiniz. Gerekçesini izah edersiniz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekibi vatandaşın itirazlarını ve gerekçelerini kayıt altına alarak yatırımı tekrar değerlendirmeye alır. Vatandaşın iddialarıyla ilgili kurumla iletişime geçer. Gerçekten mevzuata aykırı bir durum var ise gereği yapılır.

Sevgili Pamukovalılar; O saldırdığınız Devlet Memurlarının yatırım sahibi ile ilgileri yok. Yatırımın yapılmasından yada yapılmamasından menfaatleri yok. Onlar sadece Devletin vatandaşından görüş alması için görevlendirdiği memur. Yazıktır, günahtır.

Peki şimdi ne olacak? Siz vatandaş olarak Devlete bu yatırımla ilgili olarak düşüncenizi bildirme şansınızı kaybettiniz. Bu tavrınız yatırımın gerçekleşmesine engel olmadı, olamaz. Her işin bir yolu yordamı, bir oluru vardır. Bu yatırıma tepki göstermekte haklı olabilirsiniz. İtiraz gerekçenizi tam olarak anlamış değilim çünkü anlatmadınız. Sadece bağırdınız, saldırdınız, küfrettiniz. Belki de haklı iken haksız duruma düştünüz.

Hak böyle aranmaz, protesto böyle yapılmaz. Dinlemeyi ve anlatmayı öğrenemediğimiz sürece hakkımızı koruyamayacağız. Yazık…….

Yazarlar