Pınar Akyüz Şahin

Pınar Akyüz Şahin

NELER OLUYOR BİZE? Pınar Akyüz Şahin

NELER OLUYOR BİZE?

Memleket seçim atmosferindeyken, dikkatimi çeken ve çok endişelendiren bir konu; Ahlaki yapımızdaki  çöküş…Nerden çekti dikkatimi? Birkaç gün üst üste televizyondaki öğlen kuşağı programlarına maruz kaldım. Kelimenin tam anlamıyla ‘dehşete düştüm’. Neler olmuş bize! Unutmuşuz, Türk’üz biz, hem de Müslümanız. Dilimize pelesenk olmuş bir laf,

yüzde 98’i Müslüman bir ülkeyiz. Korkarım sadece dilde kalmış. Kimsenin dini inancını, günahını sevabını sorgulayacak değilim, haddim değil. Ama ahlaki değerleri çökmüş bir toplumla İslamiyet ve Türk Kültürü arasında bir ilişki kurmak da mümkün değil. 

Biz gönlümüzü olur olmaz herkese kaptırmazdık. Gönlümüze birisi düşünce, babamıza anlatamaz, annemizi aracı kılardık. Torununun doğacağını dedesine söyleyemez, utanırdık. Eşimize bile müjdeyi vermenin bir yolu yordamı vardı. Babamızın yanında eşimize ismiyle hitap edemezdik. Çok eskilerden bahsetmiyorum, 5-10 yıl evvelinden bahsediyorum. Şimdi neler oluyor bize?

Öğlen kuşağı yayınlarımız toplumumuzun felaketi olmuş. Her gün farklı karakterler, aynı hikaye.  Bir kadın, iki adam. Evli barklı kadınların başka adamlarla nasıl kaçtığını tartışıyorlar. Çocukların babasının kim olduğu tartışılıyor. Allah’ım, çıldıracağım… Her gün bir DNA testi sonucu açıklanıyor. Kadınlar çocuklarının babasının kim olduğunu açıklayamıyor.

İki gün bu yayınlara denk geldim, sonra özellikle takip etmeye başladım. Tespitimde haklıyım, program bu ahlaksızlıklar üzerine kurulu. Şimdi, toplumsal tepki oluşturmak için ilk adımı atacağım. Sosyal medyayı ve RTÜK’ü kullanarak bu rezilliğin son bulması içim elimden geleni yapacağım. Çünkü….

Ayşe Abla, Fatma Bacı bu yayınlardan nasıl etkilenir; Önce bu yayınlardaki kadınları kınarlar. ‘Tüüü sana rezil kadın’ derler. Sonra ‘Vah vah vah. Bak neler yapıyorlar.’ derler. Sonra ‘Bak, buda aynı şeyi yapmış’. Sonra ‘Ne yapsın kadın, gönlü öbür adama kaymış.’, sonra ‘Olabilir. Gayet normal böyle şeyler. Herkes yapıyor’…..

Yapmayın. Biz böyle bir toplum değiliz. Bu hikayeler ve karakterler kurgu ise o da fena. Hangi para bir kadını kendini bu duruma düşürmeye yeter? Kaç paraya ahlakımız namusumuz yerlerde? Yazıktır, yapmayın bunu bize. Bizler EDEPLİ Türk Kadınlarıyız. Empoze etmeye çalıştığınız hayatları yaşamıyoruz. Daha fazla onurumuzu kırmayın…..

 

Yazarlar