Pınar Akyüz Şahin

Pınar Akyüz Şahin

SIFIR ATIK….. Pınar Akyüz Şahin

SIFIR ATIK…..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Sıfır Atık’ projesini başlattı. Hayırlı olsun inşallah….

6 Aralık’ta projenin tanıtımı yapıldı. Yurt genelinde yürütülen bu projenin Sakarya tanıtımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci’nin de katılımıyla bir ekip gelmişti. Organizasyon gayet başarılıydı ve ilgi de oldukça yoğundu. Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Kaymakamlarımız ve Belediye Başkanlarımızın katılımları oldu.  İlk izlenimlerim;

‘Sıfır Atık’ özünde yeni bir proje değil. Zaten uzun yıllardır AB Direktifleri doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar ve yayınlanan mevzuatın uygulanmasını amaçlayan bir uygulama.

Proje ekibi hem atık konusuna hem de yaşadığı topluma hakim bir ekip. Ayrıca PR çalışması çok akıllıca yürütülüyor. Proje Sn. Emine ERDOĞAN’ın himayesinde yürütülüyor.  Tanıtımlarda Emine ERDOĞAN’ın adının geçmesi hem toplumda hem de resmi kurumlarda projenin daha çok sahiplenilmesini sağlıyor. Projenin başarıya ulaşabilmesi adına çok iyi bir fikir.

Tanıtım toplantısına ilginin fazla olmasına karşın yeterli olmadığını düşünüyorum.  Katılımcılar sadece projeyle ilgili genel bilgi sahibi oldular. Tanıtım çalışmalarının devam etmesi gerekiyor. Paydaşların hedef kitle gruplarına ayrılması, her gruba yönelik ayrı tanıtımlar yapılması gerekiyor. Mesela Milli Eğitim Müdürlüğü Fen Bilimleri öğretmenleri ile katılmalı, öğretmenler ve öğrenciler projeye nasıl müdahil olabilir, yeni projeler nasıl geliştirilebilir, yeni projelere nasıl kaynak bulunabilir, tartışılmalı. Belediyelerle ayrıca yapılacak toplantılar ile Belediyelerin projenin başarıya ulaşması için yükümlülükleri nelerdir, konuşulmalı. Resmi kurumlar, Geri Dönüşüm Firmaları, Çevre Danışmanlık Firmaları vs vs. Tüm gruplarla ayrı çalışmalar başlatılmazsa proje hedefine ulaşamaz.

Her durumda, Türkiye’de bu projenin başlatılması, halkın ve kurumların ilgisini çekmeyi başarmak, özellikle öğretmenlerin projeden haberdar olması, paydaşların bir araya gelerek tartışması çevrecilik adına çok ciddi bir adım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı tebrik ediyorum….

Yazarlar