Pınar Akyüz Şahin

Pınar Akyüz Şahin

DOĞA KENDİNE GELMİŞ ! Pınar Akyüz Şahin

DOĞA KENDİNE GELMİŞ !

Dünyayı kasıp kavuran virüs yüzünden insanoğlu evine kapandı. Doğadan elini ayağını çekti. Dünyanın dört bir yanından, doğanın yeniden doğuş görüntüleri gelmeye başladı. Muhtelif yayın organlarında haberin başlıkları durumu çok iyi anlattı. ‘Doğa Kendisinin Olanı Geri Alıyor, Doğa Kontrolü Geri Alıyor’ vs…

Bu süreçte doğada neler oldu? Venedik’te kanal kendini temizledi, suyun rengi değişti, kanalda gondollar yerine kuğular yüzdü. New York’ta karbonmonoksit salınımı % 50 azaldı. Çin’de azotdioksit salınımı % 25 azaldı. Tüm Dünya’da hava kirliliği seviyesi sgalata on 50 yılın en düşük seviyesini gördü. Bence en güzel görüntü İstanbul’dan geldi. Yunuslar, Galata Köprüsünde kıyıya yanaşıp gösteri yaptılar. Muhteşemdi….

Peki bu süreçte Sakarya’da neler oldu?

Sakarya Nehri’nde balık ölümleri oldu. Balık ölümleri ve Nehrin kirlilik Seviyesi SATSO’nun Çevre Komisyonunun gündemi oldu. Şu pandemi sorunundan sonra tüm dünyada doğa ve çevre hassasiyetinin ciddi anlamda artacağını düşünüyorum ama umarım Sakarya’da bu yönde değişim gösterir.

Bir sonraki yazımda Sakarya Nehri’nin kirlilik girdabına değineceğim. Şimdi, dönelim virüs meselesine.

Başından beri pandemi olayında kafamda oturtamadığım eksik birşeyler vardı. Korona virüs, esasında mücadelesi çok basit bir virüs. Yüzeyde 9 saatte etkisini kaybediyor, ağza girmesi durumunda 4 saat ağızda kalıyor, su içiyorsunuz ve midenize inince ölüyor. Elinizi yüzünüzü yıkayıp kurtuluyorsunuz. Yani gün içinde virüse temas etsenizde virüsü öldürme şansınız çok yüksek. Peki neden bu kadar hızlı yayılıyor, bi türlü çözememiştim. Geçen hafta İngiliz Bilim Adamları açıkladılar ve şimdi taşlar yerine oturdu. Virüs, hava kirliliğine neden olan parçacıklarda tespit edildi. Daha önce SARS virüsünü de bu parçacıklarda tespit etmişler. İşte bu nedenle Türkiye’de hava kirliliğinin en yoğun olduğu illerde vaka sayısı fazla. Hava kirliliği, yavaş yavaş, kanser yoluyla öldürüyordu, yetmedi. Daha hızlı bir yöntem kullanıyor artık. İşte bu yüzden doğa verdiğini geri alıyor.

Sevgili SAKARYAM….. Doğa ve çevreyi yok sayınca, bu işi sadece Devlet dayatması olarak görmeye devam edince, doğa farklı farklı yollarla intikamını alacak. Gözümüzün bebeği fabrika sahipleri, milletin efendisi çiftçimiz, özellikle sözüm size. Mantığımızı acilen değiştirmezsek, şu an öpmeye kıyamadığınız çocuklarımız ve torunlarımız, çok ağır bedeller ödeyecek….

Yazarlar